Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła większością głosów wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej o 4 mld 605 mln zł. Wystąpił o to Związek Miast Polskich.
„Komisja rozpatrzyła ustawę budżetową na rok 2020 w częściach właściwych zakresowi działania komisji. Komisja przyjęła większością głosów (przy dwóch wstrzymujących się) wniosek o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej o 4 mld 605 mln zł, zgodnie z wnioskiem Związku Miast Polskich, przyjętym przez Zarząd na posiedzeniu w dniu 14 lutego br. w Poznaniu” – czytamy na stronie ZMP.
Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatruje dziś ustawę budżetową na rok 2020 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania komisji. pic.twitter.com/XjEaSvSvnB
— Senat RP
(@PolskiSenat) February 20, 2020
Samorządowcy argumentowali we wniosku do senatorów, że „kwota ta obejmuje sumę kolejnych niedoszacowań subwencji w latach 2018, 2019 i 2020, wynikających ze skutków wynegocjowanych przez rząd ze związkami zawodowymi podwyżek płac dla nauczycieli”.
„Wzrost luki finansowej w oświacie wystąpił szczególnie ostro w latach 2017 i 2018. Systematycznie spada również relacja kwoty części oświatowej subwencji ogólnej do PKB. W roku 2004 środki przekazane z budżetu państwa na edukację stanowiły 2,7 proc., a wr. 2018 –już tylko 2,0 proc. PKB ” – czytamy we wniosku ZMP.
Komisja Budżetu i Finansów Publicznych rozpatruje dziś opinię komisji senackich o ustawie budżetowej na rok 2020. pic.twitter.com/tFaAXko1mY
— Senat RP
(@PolskiSenat) February 21, 2020
„(…) Sytuacja finansowa oświaty samorządowej wymaga radykalnej poprawy, ponieważ przy pogarszającej się równocześnie ogólnej sytuacji finansów gmin stopniowo tracą one zdolność finansowania rozwoju lokalnego” – podkreślają samorządowcy. Całe pismo można znaleźć tutaj.
Wniosek skierowano do trzech senackich komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Budżetu i Finansów Publicznych, a także Nauki, Edukacji i Sportu. Senatorowie z Komisji Nauki, Edukacji i Sportu nie zaproponowali poprawek do budżetu państwa na 2020 r. w części dotyczącej oświaty i wychowania.
Stan finansów samorządowych będzie temat seminaryjnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatu RP, który 2 marca komisja organizuje wspólnie ze Związkiem Miast Polskich.
Przypomnijmy, że po poprawkach wniesionych przez senatorów – ustawa budżetowa na 2020 wróci do Sejmu.
(JK, GN)
Fot: Senat/Twitter