Zakończyły się negocjacje publiczne projektu rozporządzenia, które reguluje sposób powstawania wykazu czasopism punktowanych. W środowisku naukowym dominują krytyczne opinie na temat projektu.
12 listopada na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. wykazu czasopism naukowych. Rozpoczęte wówczas konsultacje dokumentu właśnie dobiegły końca.
„W projektowanym rozporządzeniu w zakresie sporządzania wykazu wydawnictw proponuje się pozostawienie dotychczasowych rozwiązań bez zmian. Wykaz wydawnictw będzie obejmował wydawnictwa publikujące recenzowane monografie naukowe podzielone na dwie grupy, do których wydawnictwa będą klasyfikowane w oparciu o wyniki eksperckiej oceny dokonywanej przez KEN – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.
Na stronach RCL jest już projekt rozporządzenia dot. czasopism.
Jego zasady zostały wypracowane z KEN, a celem jest:
– większa przejrzystość
– możliwość ograniczania roli czasopism drapieżnych
– osadzenie listy w opinii środowiska naukowego.https://t.co/DFsy7C0Qdk— Maciej Gdula (@m_gdula) November 13, 2024
W OSR podkreślono, że rozszerzono zgodnie z postulatami środowiska naukowego, listę międzynarodowych baz czasopism naukowych, które będą brane pod uwagę przy sporządzaniu wykazu czasopism.
Podobnie jak do tej pory Komisja Ewaluacji Nauki najpierw skorzysta z danych bibliometrycznych, by wyliczyć punktację dla każdego z czasopism. Nie zmieni się też skala punktacji – każde pismo zostanie wycenione na 20, 40, 70, 100, 140 lub 200 pkt. KEN będzie mogła jednak czasopismom „o szczególnym znaczeniu dla realizacji celów polityki naukowej państwa” dodać 10 pkt.
Według prezydium PAN projekt rozporządzenia ws. listy czasopism naukowych „komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen, wprowadzając przy tym szereg niejasnych kryteriów, obarczonych dużym ryzykiem uznaniowości. Jednocześnie nie zostały usunięte znaczące ułomności dotychczasowego systemu ocen, na które zwracały uwagę liczne grona ekspertów”.
W swoim stanowisku członkowie Prezydium PAN uznali m.in., że projekt nie rozwiązuje problemu „drapieżnych kanałów publikacyjnych” i kupowania możliwości publikowania za środki publiczne. „Z racji bezprecedensowej skali tego procederu, podważana jest wiarygodność całego systemu oceny czasopism” – podkreślono.
Tzw. czasopisma drapieżne (ang. predatory journals) to takie, które publikują artykuły naukowe w zamian za uiszczenie przez autora opłaty, ale nie przeprowadzają rzetelnego procesu recenzji naukowych i publikują wszystkie nadesłane prace.
Stanowisko prezydium PAN znajduje się tutaj
Zdaniem Komitetu Psychologii PAN proponowane rozwiązania powielają błędy poprzedniego wykazu. Gremium to zaapelowało o wstrzymanie wdrażania nowych zasad do czasu ich szczegółowego dopracowania oraz przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji ze środowiskami akademickimi.
Wczoraj, w trakcie głosowania elektronicznego, Komitet Psychologii PAN przyjął stanowisko dotyczące zapisów projektu rozporządzenia MNiSW w sprawie sporządzenia wykazów monografii i czasopism naukowych. @MNiSW_GOV__PL @wieczorekdarek @m_gdula pic.twitter.com/YbyUSxxrdM
— Komitet Psychologii PAN (@KomitetPan) November 20, 2024
„Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich będzie wnioskować, żeby odstąpić od zmiany listy czasopism – powiedziała PAP przewodnicząca organizacji prof. Bogumiła Kaniewska.
Jej zdaniem zamiast wprowadzać zmiany, lepiej skupić się na dopracowaniu obowiązującego rozporządzenia, z myślą o przyszłej ewaluacji.
❗️ #KRASP będzie wnioskować, żeby odstąpić od zmiany listy czasopism. Warto skupić się na dopracowaniu obowiązującego rozporządzenia, z myślą o przyszłej ewaluacji – mówiła przewodnicząca KRASP dla @naukawpolsce ⤵️
Przeczytaj: 🔗 https://t.co/0nkE9UEIko pic.twitter.com/OaUOfriCJB
— KRASP (@KRASP_pl) November 25, 2024
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Przygotowanie projektu pierwszego wykazu czasopism przez Komisję Ewaluacji Nauki nastąpi w roku 2025, natomiast po opracowaniu wykazu czasopism rozpoczną się prace nad projektem wykazu wydawnictw.
Projekt znajduje się tutaj
(GN)