Zamieszanie wokół PAN. Czarnek chce zlikwidować państwową instytucję naukową? Szef MEiN zaprzecza

Prezes Polskiej Akademii Nauk wyraził poważne zaniepokojenie pomysłem powstania Narodowego Programu Kopernikańskiego. Zdaniem prof. Jerzego Duszyńskiego nowy projekt zagraża Polskiej Akademii Nauk. Szef MEiN Przemysław Czarnek zaprzecza, by miał plany likwidacji PAN.

Według Oko.press nowa instytucja w znacznym stopniu kopiuje strukturę i zadania PAN. „Myślą przewodnią proponowanego przedsięwzięcia jest stworzenie sieci efektywnych instytucji naukowych. Dzięki świeżości, kreatywności, innowacyjności oraz zaangażowaniu międzynarodowych autorytetów, staną się one ośrodkiem o znaczącym prestiżu naukowym, a jednocześnie będą silnie oddziaływały w skali globalnej” – czytamy w uzasadnieniu wprowadzenia Narodowego Programu Kopernikańskiego.

Pod koniec marca projekt Narodowego Programu Kopernikańskiego trafił do rąk prezesa Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem prof. Duszyńskiego kosztowny i powstający bez konsultacji z jego środowiskiem projekt zakładający powstanie Narodowego Programu Kopernikańskiego niebezpiecznie wchodzi w obszar działania PAN, jednocześnie zakładając kluczową różnicę – instytucja będzie całkowicie podlegać ministerstwu.

„Zabranie z puli środków zasilających finansowanie nauki tak znaczącej kwoty musi być kosztem budżetów uczelni badawczych i jednostek naukowych. Być może (…) ma się to odbyć głównie kosztem likwidowanej lub znacząco ograniczonej działalności PAN i instytutów PAN” – twierdził w liście profesor Duszyński, który nowy pomysł ministerstwa określił mianem „groźby”.

Co na to Czarnek? „Bardzo szanuję prof. Duszyńskiego, ale nie wiem na jakiej podstawie wyciąga wnioski, jakoby Polska Akademia Nauk była zagrożona. To bzdura” – napisał na Twitterze. „Gdyby to był Prima aprilis… Ale nie jest. Panie Prezesie PAN, skąd Pan bierze te rewelacje? I dlaczego w ogóle chodzi Panu po głowie myśl o likwidacji PAN? Czyżby rzeczywiście były jakieś powody? Ja ich nie znam” – bagatelizuje.

(JK, GN)

Fot: Wikipedia

Lekcje z pandemii według PAN. “Wzmocnijmy służbę zdrowia, zainwestujmy w naukę i edukację, budujmy zaufanie”