Zdobyły medale na igrzyskach w Tokio i… wróciły do szkoły. „Bardzo brakowało mi nauczycieli”

Rayssa Leal, 13-letnia srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio wróciła do Brazylii, gdzie… od razu wznowiła naukę w szkole. – Bardzo brakowało mi szkoły, nauczycieli i przyjaciół – napisała na Instagramie. Placówka przygotowała wicemistrzyni specjalną niespodziankę. Ale na olimpiadzie w Tokio sukcesami mogą pochwalić się także inne uczennice. Dyscypliną, którą wprost podbiły jest skateboarding, czyli jazda na deskorolce.

Skateboarding jest dyscypliną, która zadebiutowała na tegorocznych igrzyskach. Medale były przyznawane w dwóch kategoriach – street i park. Jak się okazuje, to właśnie w z deskorolką mierzyli się najmłodsi uczestnicy tej sportowej imprezy.

Przypomnijmy, że Rayssa Leal zdobyła srebrny medal na IO w Tokio w streecie kobiet.  O włos zwyciężyła jej rówieśniczka z Japonii Momiji Nashiya. Podium w streecie kobiet zamknęła 16-latka Funa Nakayama. Na Leal czekała w Brazylii niespodzianka. Szkoła  przygotowała dla niej specjalny mural z jej wizerunkiem.. – Moja szkoła zawsze mnie wspierała i była u mojego boku przez cały czas trwania mojej podróży. Bardzo dobrze jest tu być z powrotem. Dziękuję! Byliście niezbędni do zdobycia tego marzenia. Szkoła Cebama – napisała Leal.

Jak wyliczyły „Fakty” TVN w skateboardingu w kategorii park kobiet średnia wielu zawodniczek na podium to 14 lat, przy czym zdobywczyni złotego medalu Japonka Sakura Yosizumi ma 19 lat. Na drugim miejscu znalazła się jej rodaczka,12-letnia Kokona Hiraki. 13-letnia Brytyjka Sky Brown zdobyła brąz. W skateboardnigu na co dzień zawodniczki trenują na lekcjach WF w swoich szkołach.

W polskiej kadrze najmłodszą zawodniczką byłą 15 letnia pływaczka. A najmłodszą uczestniczką igrzysk w ogóle była 11-letnia tenisistka stołowa z Syrii.

Przypomnijmy, że najmłodszym sportowcem, który sięgnął po medal w igrzyskach olimpijskich był Grek Dimitros Loundras. Miało to miejsce w Atenach w 1986 r. Loundras miał wówczas zaledwie 10 lat i 216 dni. Wraz ze swoją drużyną gimnastyków wywalczył brązowy medal dla kraju.

Najmłodszą polską medalistką olimpijską była Kamila Skolimowska. Lekkoatletka wywalczyła złoty krążek w Sydney w 2000 r. w rzucie młotem. Miała wówczas niespełna 18 lat.

(JK, GN)

Jan-Krzysztof Duda, 23-letni student pochodzący z Wieliczki, wygrał szachowy Puchar Świata. “Nie mam miłych wspomnień z matematyką”