Zespół ekspertów przy PAN apeluje o szczepienia i ocenia zagrożenie Omicronem – nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2

„W najbliższych dniach można się spodziewać pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia i ilości wirusa w drogach oddechowych chorych. Naukowcy sprawdzą, czy reakcja organizmów po szczepieniu lub przechorowaniu stanowi ochronę przed nowym zagrożeniem: wersją Omicron” – napisali eksperci zespołu PAN ds. COVID-19 w swoim nowym stanowisku, w którym odnoszą się m.in. do informacji na temat odkrycia B.1.1.529 Omicron – nowego, potencjalnie niebezpiecznego wariantu wirusa SARS-CoV-2.

Eksperci przypomnieli, że pierwszy przypadek wystąpienia nowego wariantu zanotowano w 5 próbkach z Botswany pobranych 11 listopada, których pełna sekwencja została udostępniona w ostatnich dniach. Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój.

„Wirus długotrwale replikując poniekąd uczy się, jak działa nasz układ odpornościowy i sukcesywnie tworzy warianty umykające jego presji. Możemy tylko przypuszczać, że taka sytuacja mogła przyczynić się do powstania wariantu Omicron” – napisali.

„To, co budzi niepokój w przypadku wariantu B.1.1.529 Omicron, to fakt, że w Republice Południowej Afryki w czasie zaledwie kilku dni stał się on wariantem większościowym, zastępując wcześniejszy wariant Delta. Może to świadczyć o lepszej transmisyjności, jednak obecnie w regionie obserwuje się niewielką liczbę przypadków, więc nawet pojedyncze ognisko wywołane przez dany wariant może znacząco zaburzyć proporcję poszczególnych wariantów w populacji. W przeszłości obserwowano już pojawienie się takich wariantów, które mimo początkowych obaw nie spowodowały jednak fal pandemii ani realnego zagrożenia w skali świata (np. warianty gamma czy lambda)” – przypomnieli naukowcy.

Dodali, że ponieważ obecnie nie jesteśmy w stanie oszacować realnego stopnia zagrożenia – trwa debata, jak adekwatnie zareagować.

Co możemy zrobić w tej chwili? „Każda z niezaszczepionych jeszcze osób powinna poważnie rozważyć zaszczepienie się, a osoby już zaszczepione – jeżeli tylko jest to możliwe – przyjęcie 3 dawki szczepionki. Powszechne szczepienia znacząco obniżają ryzyko pojawiania się nowych wariantów. Jeżeli wracamy z innego kraju, powinniśmy przeprowadzić test na obecność wirusa. Stosujmy zasady dystansu, noszenia maseczek oraz wietrzenia pomieszczeń – te działania chronią nas przed wszelkimi, nawet najgroźniejszymi wariantami SARS-CoV-2 i nie tylko” – zaapelowali naukowcy.

Pełne stanowisko zespołu znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Fot: PAN

Zespół ds. COVID-19 przy prezesie PAN apeluje o przyjęcie dawki przypominającej

Zespół PAN ds. COVID-19 apeluje o wietrzenie, maseczki i testowanie w szkołach. “Delta szerzy się bardziej drogą powietrzną”