ZG ZNP: Oczekujemy realizacji edukacyjnych deklaracji złożonych przez przedstawicieli rządzącej koalicji. List do MEN

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego oczekuje realizacji edukacyjnych deklaracji złożonych przez  przedstawicieli rządzącej koalicji – czytamy w stanowisku ZG ZNP przyjętym 15 października br. – w rocznicę podpisania „Porozumienia na rzecz edukacji” (9 października 2023 r.) oraz w rocznicę wygranych przez ugrupowania demokratyczne wyborów parlamentarnych. O stanowisku Zarządu Głównego i oczekiwaniach Związku napisał w liście do ministry edukacji Barbary Nowackiej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa prezesa ZNP i wiceprezes ZG ZNP, 14 października 2024 r.

Zarząd Główny ZNP oczekuje również przedstawienia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej efektów prac Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, a także pilnego rozpoczęcia prac w Sejmie nad inicjatywą obywatelską ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

Związek zwraca uwagę, że mimo przekazania przez ZNP na piśmie katalogu spraw wymagających pilnego uregulowania wraz z konkretnymi propozycjami rozwiązań prawnych, ministerstwo edukacji nie przedstawiło żadnej informacji zwrotnej. Natomiast inicjatywa obywatelska nie jest procedowana.

Jak czytamy, stanowisko ZG ZNP wynika z wniosków zgłaszanych podczas kampanii sprawozdawczo-wyborczej w ogniwach Związku, jest także rezultatem „powszechnie wyrażanego zaniepokojenia i rozczarowania środowiska oświatowego brakiem działań, a przede wszystkim brakiem realizacji składanych deklaracji i efektów”.

ZG ZNP w przyjętym stanowisku wyraził zaniepokojenie brakiem:

1) działań strony rządowej w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli i nauczycielek, w tym systemowych rozwiązań dotyczących powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce;

2) realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego w 2025 r.

Stanowisko Związku przedstawił w liście do ministry edukacji Barbary Nowackiej prezes ZNP Sławomir Broniarz. Wystąpił z wnioskiem o pilne zwołanie posiedzenia Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli w celu  podsumowania prac tematycznych grup roboczych. „Chcemy poznać stanowisko MEN co do składanych przez nas propozycji rozwiązań, a środowisko nauczycielskie oczekuje konkretów” – czytamy w liście z 24 października.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się „rzeczywistego dialogu, a przede wszystkim szybkich działań poprawiających warunki pracy i płacy pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego”.

11 października br. prezes ZNP wystąpił do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o spotkanie z przedstawicielami Związku w pilnych sprawach dotyczących wynagrodzeń w oświacie oraz pragmatyki zawodowej nauczycieli i nauczycielek. Wcześniej w sprawie spotkania z premierem głos zabrało Prezydium ZG ZNP. W stanowisku Prezydium czytamy, że Związek oczekuje spotkania z premierem Donaldem Tuskiem „w możliwie najkrótszym terminie”. O oczekiwaniach ZNP była mowa także podczas konferencji prasowej kierownictwa Związku w Dniu Edukacji Narodowej, 14 października br.

(DK, GN)

ZNP oczekuje spotkania z szefem rządu. „30 procentowy wzrost wynagrodzeń nie wypełnił luki, którą miał wypełnić”

ZNP: „Jest potrzeba pilnego spotkania i rozmowy z premierem”. List Sławomira Broniarza do Donald Tuska

Mija rok od wyborów parlamentarnych. W edukacji jest wciąż bardzo wiele do zrobienia