Zmiany w egzaminie maturalnym. Projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń trafiły do konsultacji

Przeprowadzenie egzaminu z wykorzystaniem nowego Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące – SIOEO oraz możliwość wniesienia na egzamin maturalny urządzenia telekomunikacyjnego z aplikacją do monitorowania stanu zdrowia zdającego – to niektóre zmiany proponowane w projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego. Projekt trafił do konsultacji społecznych. Jeszcze w grudniu do konsultacji społecznych MEN skierowało podobny projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Nowelizacja rozporządzenia MEN zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego. wynika z listopadowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych.

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji zmiany zaproponowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 302, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem”, mają na celu:

1) dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmian w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą o systemie oświaty”, wynikających ze zmian przewidzianych w ustawie z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. …) – ustawa ta została w dniu 6 grudnia 2024 r. przekazana do podpisu Prezydenta RP;

2) skrócenie czasu trwania egzaminu maturalnego z biznesu i zarządzania;

3) skrócenie czasu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu maturalnego

W projekcie rozporządzenia proponuje się:

>> W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, polegającymi na dodaniu w ustawie o systemie oświaty rozdziału 3c dotyczącego systemów teleinformatycznych wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, w projekcie rozporządzenia dotychczasowe regulacje odnoszące się do elektronicznego systemu wspomagającego przeprowadzanie egzaminu maturalnego zastąpiono regulacjami odnoszącymi się do Systemu Informatycznego Obsługującego Egzaminy Ogólnokształcące, zwanego dalej „SIOEO”.

>> Ponadto w ustawie o systemie oświaty przewidziano udział w egzaminie maturalnym z informatyki operatora pracowni informatycznej, dodano wyjątki, które umożliwiają wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego na salę egzaminacyjną w przypadku zainstalowania na nim aplikacji monitorującej stan zdrowia zdającego (np. aplikacji umożliwiającej odczyt poziomu cukru we krwi u osoby chorej na cukrzycę) i doprecyzowano, że absolwenci oddziałów i szkół dwujęzycznych przystępują do egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego jako przedmiotu dodatkowego na poziomie dwujęzycznym, z tego języka obcego nowożytnego, którego uczyli się w szkole na poziomie dwujęzycznym i z którego jest przeprowadzany egzamin maturalny.

Powyższe zmiany w ustawie o systemie oświaty determinują konieczność dokonania w rozporządzeniu zmian dostosowujących;

>>  skrócenie czasu trwania egzaminu maturalnego w części pisemnej z biznesu i zarządzania jako przedmiotu dodatkowego do 180 minut (obecnie zgodnie z przepisami rozporządzenia czas trwania tego egzaminu wynosi 210 minut);

>> skrócenie – z 2 lat do 6 miesięcy – okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu części ustnej egzaminu maturalnego i części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Wynika to m.in. z konieczności ujednolicenia okresu przechowywania dokumentacji egzaminacyjnej.

Projektowana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Projekt znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji tutaj

Przypomnijmy, że w grudniu do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Zaproponowano w nim podobne rozwiązania dotyczące SIOEO, urządzeń umożliwiających monitorowania stanu zdrowia zdającego i operatora pracowni informatycznej co w projekcie zmieniającym rozporządzenie w sprawie egzaminu maturalnego.

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego znajduje się tutaj

Konieczność nowelizacji dwóch rozporządzeń wynika z tego, że najnowsze dotyczy egzaminów zdawanych przez maturzystów ze szkół nowego ustroju szkolnego (czteroletnich liceów i pięcioletnich techników), a skierowane do konsultacji w grudniu egzaminów zdawanych przez maturzystów ze szkół starego ustroju szkolnego (trzyletnich liceów i czteroletnich techników).

(GN)

Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Zmiany dotyczące m.in. egzaminów, programów nauczania i podręczników