– Przywracamy normalność w polskiej nauce, przywracamy dialog. Robimy to po to by polska nauka się rozwijała – mówił minister Dariusz Wieczorek na środowej konferencji prasowej, podczas której przedstawił swoich współpracowników w resorcie. Profesorowie Maciej Gdula, Marek Gzik i Andrzej Szeptycki oraz prof. Maria Mrówczyńska będą wiceministrami nauki i szkolnictwa wyższego. Nowe ministerstwo formalnie powstanie 1 stycznia.
W kierowanym przez Dariusza Wieczorka resorcie będzie trzech wiceministrów i jedna wiceminister.
Nazwisko prof. Gduli wypłynęło już w sobotę podczas Rady Krajowej Nowej Lewicy. Prof. Gdula jest adiunktem w Instytucie Socjologii UW (specjalizuje się w teorii społecznej i teorii polityki), politykiem i publicystą, był posłem na Sejm IX kadencji.
🔴NA ŻYWO | Zapraszamy do oglądania transmisji konferencji prasowej z udziałem Ministra Nauki @wieczorekdarek o godz. 10:30.
🎥 Link do transmisji: https://t.co/izQS6blsGJ pic.twitter.com/AQkwlHR5Wx
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) December 20, 2023
Poza nim w kierownictwie resortu nauki znajdzie się prof. Marek Gzik, poseł z listy Koalicji Obywatelskiej, od ponad ćwierć wieku związany zawodowo z Politechniką Śląską. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Technologicznego tej uczelni. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z inżynierią biomedyczną i biomechaniką.
Moi Drodzy‼️ to dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność poinformować, że Prezes Rady Ministrów Donald Tusk obdarzył mnie zaufaniem i powołał na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki. pic.twitter.com/kShZwoQy4N
— Marek Gzik (@MarekGzik) December 17, 2023
Współtwórca Wydziału Inżynierii Biomedycznej, którego był dziekanem (2012–2020). Założyciel i dyrektor EHTIC – Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Od 2014 roku radny województwa śląskiego. W ub. r. został przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie utworzenia od 1 stycznia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Swoje nominacje na wiceministrów potwierdzili już @m_gdula i @MarekGzik. Wg naszych informacji w kierownictwie będzie też @szeptyckihttps://t.co/qvGXy1VXqF
— Forum Akademickie (@ForumAkad) December 18, 2023
Trzecim wiceministrem będzie dr hab. Andrzej Szeptycki, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Instytutu Strategie 2050, współpracującego z Polską 2050 Szymona Hołowni. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz master studies z historii na Uniwersytecie Paryż-Sorbona. Jego zainteresowania badacze skupiają się na polityce wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityce zagranicznej Polski, sytuacji na obszarze poradzieckim i polityce wschodniej Unii Europejskiej, studiach postkolonialnych, pamięci zbiorowej i polityce historycznej, a także problematyce mniejszości narodowych i imigrantów. Obecnie pracuje w Katedrze Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego UW.
Objąłem dziś stanowisko wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (@MEIN_GOV_PL ). Dziękuję @PL_2050 za zaufanie. Cieszę się na wspólną pracę wraz z ministrem @wieczorekdarek , @MarekGzik i @m_gdula pic.twitter.com/wom5zB9K10
— Andrzej Szeptycki (@szeptycki) December 18, 2023
Jedyną kobietą w tym gronie będzie prof. Maria Mrówczyńska z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na zielonogórskiej uczelni była prorektorem ds. współpracy z gospodarką. Prof. Mrówczyńska w 1999 roku ukończyła Wydziała Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu, na kierunku geodezja i kartografia. W 2006 na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej obroniła rozprawę doktorską, a w 2013, również na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia.
Z zielonogórską uczelnią związana jest od 1999 roku. W latach 2016-2019 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, a w 2019-2020 dyrektorem Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz przewodniczącą rady dyscypliny naukowej inżynieria lądowa i transport.
🇵🇱 Minister Nauki @wieczorekdarek podczas konferencji prasowej przedstawił nowych wiceministrów odpowiedzialnych za sprawy nauki i szkolnictwa wyższego.
Premier @donaldtusk na wniosek Ministra Nauki powołał na urząd Sekretarza Stanu prof. dr. hab. @MarekGzik oraz na… pic.twitter.com/Yp1Mi3u1RD
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) December 20, 2023
Jest autorką lub współautorka monografii oraz podręczników, a także ponad 130 publikacji tematycznie związanych z prowadzonymi badaniami naukowymi. Została rekomendowana przez PSL.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Nauki powstanie1 stycznia 2024 – pod oddzieleniu z obecnego Ministerstwa Edukacji i Nauki. – To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbarą Nowacką. Ze względów rozliczeń, ze względów finansowych to jest konieczne – poinformował w sobotę (16 grudnia) minister nauki Dariusz Wieczorek wyjaśniając, dlaczego nowy resort zacznie pracę po 1 stycznia.
(GN)
Dariusz Wieczorek: „Ministerstwo Nauki powstanie 1 stycznia”. Znamy nazwisko pierwszego wiceministra