Znamy nazwisko pierwszego wiceministra od nauki. To prof. Maciej Gdula, socjolog, wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego i były poseł Lewicy. Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że nowy resort formalnie powstanie 1 stycznia. – To nasza świadoma decyzja z minister edukacji Barbara Nowacką, bo nie chcemy robić bałaganu przy tym rozdziale – wyjaśnił. Jego zdaniem, „lepiej to zrobić jak się zakończy rok, bo to nawet ze względów rozliczeń, ze względów finansowych jest konieczne”.
Szef resortu nauki poinformował, że wiceministrem w jego resorcie będzie prof. Maciej Gdula. Nazwiska pozostałych współpracowników ma wskazać we wtorek.
"Prof. @m_gdula będzie wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego" – potwierdza w @TOKFMWywiad minister @wieczorekdarek.
"We wtorek przedstawię całe nowe kierownictwo ministerstwa" – dodaje w @Radio_TOK_FM minister nauki i polityk @__Lewica.
— Maciej Kluczka (@RentgenKluczka) December 15, 2023
Prof. Gdula to socjolog, polityk i publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, poseł na Sejm IX kadencji.
Przyjąłem propozycję @wieczorekdarek objęcia stanowiska vice-ministra w MNiSW. W wyborach Lewica obiecywała wziąć odpowiedzialność za Polskę. Dotrzymujemy tej obietnicy. Naukowcy i studenci będą dla nas partnerami w kształtowaniu polityki naukowej służącej rozwojowi Polski. pic.twitter.com/uBtfiawPce
— Maciej Gdula (@m_gdula) December 16, 2023
W 2017 był koordynatorem głośnego badania terenowego w jednym z miast powiatowych na Mazowszu. Opublikowany raport pod nazwą „Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta” przez wielu socjologów został uznany za pierwszą miarodajną diagnozę przyczyn zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015.
Minister Wieczorek wyjaśnił, że dostał pozwolenie od premiera na podłączenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod Ministerstwo Nauki. – To naturalne miejsce tej instytucji w strukturze rządowej – podkreślił minister.
– Nasi poprzednicy to pozmieniali po to, żeby kraść pieniądze. Nie można się bać o tym ostro mówić, bo mamy problem, że instytucje unijne badają w tej chwili NCBR i jest pod znakiem zapytania, czy ona będzie miała w ogóle certyfikat na wydatkowanie środków europejskich, co będzie wielkim problemem – zaznaczył.
Wieczorek zapowiedział reformę NCBR. „Zacznie się od głębokiego audytu i pokazania, co tam było źle i oczywiście wniosków do organów ściągania jeśli doszło do łamania prawa”.
Nie chciał przesądzać, co się stanie z takimi instytucjami jak Instytut badań nad Renesansem i Barokiem, czy Akademia Kopernikańska, powołanymi przez b. ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Poinformował, że zlecił audyt w tej sprawie.
***
Liderzy Nowej Lewicy w sobotę przed Radą Krajową partii przedstawili swoich ministrów i wiceministrów w rządzie Donalda Tuska. Są wśród nich: wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister ds. równości Katarzyna Kotula i minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.
Ekipa #Lewica w rządzie #Koalicja15października!
Przed nami bardzo dużo pracy, damy z siebie wszystko!✌️ pic.twitter.com/wKk41xDq4G— Dariusz Wieczorek (@wieczorekdarek) December 16, 2023
Wśród nowych wiceministrów wskazanych przez Lewicę znaleźli się m.in. prof. Maciej Gdula (nauka) i Paulina Piechna Więckiewicz (edukacja)
🇵🇱 Jesteśmy bardzo dumni z dr hab. Sebastiana Gajewskiego, prof. ucz. oraz dr Karoliny Zioło-Pużuk z naszego Centrum pic.twitter.com/hBTogLrekW
— Centrum Daszyńskiego (@DaszynskiCentre) December 16, 2023
– Wzięliśmy na siebie wielką odpowiedzialność za Polskę, Lewica wraca do rządu po 18 latach, żeby dbać o każdego, żeby nikt nie został z tyłu – podkreślali liderzy Lewicy.
(GN)