Znamy już zwycięzcę dziewiątej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – decyzją internautów zostało nim słowo: sigma! Sigma jest określeniem osoby odnoszącej sukcesy, podziwianej, pewnej siebie, wiernej wyznaczonym zasadom. Na podium znalazły się również słowa: „azbest” i ” czemó”.
Jury postanowiło wyróżnić słowo czemó, które niedawno pojawiło się w obiegu komunikacyjnym młodzieży. Czemó jest humorystycznym sygnałem typowego dla współczesności sposobu kreowania znaczeń za pomocą memów i wirali.
Zachowuje wprawdzie podstawowe znaczenie pytania o przyczynę, ale o popularności wyrazu przesądziła jakość komizmu odczytana przez internautów w dialogu młodych graczy w Fortnite i późniejszy „nieortograficzny” zapis przez ó. W użyciu, w zależności od kontekstu, czemó przyjmuje różne znaczenia – może być na przykład zabawnym lub ironicznym komentarzem do prezentowanych treści.
Na plebiscytowym podium czemó zajęło trzecie miejsce, na drugim znalazł się wyraz azbest o równie memicznym potencjale. Nawiązuje do powielanych i przerabianych fragmentów animowanych filmów z motywem wylewania azbestu i zalewania azbestem. Może być zarówno sygnałem absurdalnych sytuacji, nieracjonalnych działań, jak i niszczenia środowiska w pogoni za zyskiem.
Dużo głosów zostało oddanych na takie słowa, jak skibidi (czwarte miejsce na podium), aura i slay. Pierwszy z przykładów należy do znaków pozbawionych arbitralnego znaczenia, za to wykazujących duży ładunek fatyczny. W zależności od kontekstu i połączeń z innymi wyrazami przynosi pozytywne lub negatywne skojarzenia. Aura natomiast określa specyficzny „profil” energetyczny osoby. Co ciekawe – aurę można tworzyć za pomocą punktów dodatnich (pozytywne działania) i tracić przez negatywne zachowania.
Kolejne słowo – slay – jest już dobrze zadomowione w odmianie młodzieżowej. Określa coś, co ‘robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje, „poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem’. Slay może być także okrzykiem zadowolenia lub podziwu.
Następne wyrazy z zestawienia odnoszą się do waloryzowania ludycznych treści produkowanych i poddawanych „recyklingowi” kulturowemu w mediach społecznościowych (brainrot) oraz stanu oderwania od rzeczywistości i życia w ułudzie (delulu). Pierwszą dziesiątkę zamykają jednostki, takie jak glamur (elegancja kojarzona z modnym wzorem panterki) i oporowo – słowo używane na określenie intensywności i długotrwałości podejmowanych działań.
Pełny komunikat Jury znajduje się tutaj
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku w ramach projektu Słowa klucze i programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Plebiscyt ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.
(GN)
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – znamy już finałową dwudziestkę! Głosować można do 30 listopada 2024
Dość oczywisty trend… Prof. Anna Wileczek: „Rel” zostanie z nami na dłużej, tak jak „dzban”
Znamy zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2023