O stworzenie platformy rzeczywistego dialogu między pracownikami, pracodawcami i władzą zaapelowali szefowie ZNP i OPZZ podczas spotkania z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim
19 czerwca br. ZNP zaprosił wszystkich 11 kandydatów na urząd prezydenta RP do debaty na temat przyszłości polskiej oświaty. “Proponujemy, aby deklaracja obywatelska >>Szkoła, jakiej chcemy<< stała się punktem wyjścia do bieżącej dyskusji o kształceniu. Zapraszamy tych kandydatów, dla których edukacja jest ważna, na rozmowę o edukacji” – czytamy w zaproszeniu skierowanym do 11 kandydatów ubiegających się o najważniejszy urząd w Polsce.
ZNP: Zapraszamy kandydatów na prezydenta do dyskusji o edukacji
Dziś z przedstawicielami ZNP i OPZZ spotkał się kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Przedstawiliśmy różne problemy pracownicze wywołane zarówno pandemią koronawirusa jak również spowodowane przez kryzys ekonomiczny. OPZZ krytycznie ocenia program wsparcia gospodarki, szczególnie w zakresie utrzymania miejsc pracy i wysokości wynagrodzeń pracowniczych – przekonywał po spotkaniu Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ. – Dzisiaj już ok. 1 mln pracowników ma obniżone wynagrodzenie, dziesiątki tysięcy straciło pracę, a kolejne dziesiątki tysięcy straci ją wkrótce. Na pytania o koszty kryzysu rząd nie udziela odpowiedzi – dodał.
Jego zdaniem, „potrzebne jest uruchomienie prawdziwego dialogu społecznego”. – Brakuje nam wsparcia strony rządowej. Oczekiwaliśmy, że patronem dialogu społecznego będzie prezydent, który w momentach kryzysowych zainicjuje dialog i pomoże osiągać kompromisy – ocenił szef OPZZ.
– Chcemy poznać zdanie kandydatów na temat miejsca edukacji w ich programie. Chcemy widzieć w prezydencie patrona dialogu o edukacji. Przypomnę, że to prezydent Lech Kaczyński zorganizował Edukacyjny Okrągły Stół – stwierdził prezes ZNP Sławomir Broniarz.
– W sferze edukacji dialog umarł wraz z początkiem pandemii, ponieważ pan minister edukacji skorzystał ze specustawy dającej mu specjalne prerogatywy i nie poczuwał się do obowiązku konsultowania któregokolwiek z rozporządzeń ze związkami zawodowymi. A szkoda, ponieważ było wystarczająco dużo czasu na dyskusję o egzaminie po ósmej klasie, czy o terminie egzaminów maturalnych – dodał.
Prezes ZNP przypomniał, że minister Dariusz Piontkowski zapowiedział kolejne zmiany, w tym nowelizację Karty Nauczyciela oraz ustawy budżetowej w kontekście wynagrodzeń nauczycieli. – Szkoda, że dowiadujemy się o tym z prasy, a nie z bezpośredniego kontaktu z panem ministrem, nawet kontaktu on-line. Dialog w sferze edukacji nie istnieje – podkreślił Sławomir Broniarz.
Według Rafała Trzaskowskiego, prezydent RP powinien być „arbitrem w momencie, gdy pojawiają się konflikty, prawdziwe problemy”. – Musimy sobie zdać sprawę z tego, że sytuacja jest niesłychanie trudna, w trakcie epidemii, gdy grozi nam olbrzymi kryzys gospodarczy. Najważniejsze jest to, żeby chronić każde miejsce pracy. To absolutny fundament w tych trudnych czasach – ocenił prezydent stolicy.
Zapewnił, że jeśli zostanie prezydentem RP, to będzie „pobudzał rząd do działania i zadawał mu pytania” i „będzie traktował poważnie Radę Dialogu Społecznego”.
Rafał Trzskowski zapowiedział „nowy sposób podejścia” do takich problemów jak zdalna edukacja. Wprowadzane przez rząd rozwiązania nie są bowiem odpowiednio przygotowane i skonsultowane z partnerami społecznymi i samorządami.
Prezydent Warszawy przypomniał, że rząd zaniedbał konsultacje nie tylko ze związkami zawodowymi, ale także z samorządami, choćby podejmując decyzję o otwieraniu żłobków, przedszkoli i szkół.
Wkrótce przedstawiciele ZNP spotkają się także z innymi kandydatami na urząd prezydenta RP. Do 22 czerwca br. na apel Związku o rozmowę odpowiedziało trzech kandydatów. Dwa sztaby wyborcze zaproponowały spotkanie – sztab wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego oraz sztab wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Roberta Biedronia. Trzeci sztab Kandydata na Prezydenta RP Władysława Kosiniaka-Kamysza przesłał list do pracowników oświaty.
List dostępny jest TUTAJ
(PS, GN)