ZNP: Nie damy się zastraszyć! Związek odpowiada na ostatnie wypowiedzi i wpisy przedstawicieli MEN

Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty! – przypomniał Związek Nauczycielstwa Polskiego komentując ostatnie groźby pod adresem nauczycieli płynące ze strony MEN. „Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności”.

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób zastraszania nauczycieli i dyrektorów, jakimi są wypowiedzi i wpisy przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także niektórych kuratorów oświaty dotyczące ograniczania praw obywatelskich” – podkreślił prezes ZNP Sławomir Broniarz w opublikowanym dziś komunikacie. Cały komunikat publikujemy poniżej.

Chodzi o groźby, jakie w ciągu ostatniej doby przedstawiciele MEN kierowali w stronę nauczycieli popierających Strajk Kobiet i uczestniczących w protestach.

“Jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem. Nie ma także naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań. Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób” – napisała w nocy na portalach społecznościowych Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Rzeczniczka MEN znów grozi: Jeśli nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach, poniosą tego konsekwencje

Wcześniej ministerstwo rozesłało do kuratorów pismo domagające się przesłania w trybie pilnym informacji na temat protestów, jakie miały miejsce w danym województwie. Wielu odebrało to jako żądanie zbierania danych na temat nauczycieli i uczniów, którzy protestują na ulicach setek polskich miast.

„Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty! Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności” – przypomniał tymczasem prezes ZNP.

„Bronimy i będziemy bronić nauczycieli i pracowników oświaty! Nie damy się zastraszyć! Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku podczas strajku, kiedy niektórzy kuratorzy oświaty zbierali informacje o strajkujących pracownikach” – dodał.

„Jeszcze raz podkreślamy: Nie damy się zastraszyć!”

Sławomir Broniarz zapewnił, że „w obronie nauczycieli podejmujemy zdecydowane kroki prawne oraz współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów”.

(PS, GN)

***

ZNP: Nie damy się zastraszyć! – komunikat ZNP (3.11.2020)

Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec prób zastraszania nauczycieli i dyrektorów, jakimi są wypowiedzi i wpisy przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także niektórych kuratorów oświaty dotyczące ograniczania praw obywatelskich.

  • Nikt nie ma prawa zastraszać nauczycieli, dyrektorów i pracowników oświaty!
  • Minister edukacji nie ma prawnych możliwości nakładania kar dyscyplinarnych, porządkowych oraz jakichkolwiek innych form odpowiedzialności.

Bronimy i będziemy bronić nauczycieli i pracowników oświaty! Nie damy się zastraszyć!  Przypominamy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku podczas strajku, kiedy niektórzy kuratorzy oświaty zbierali informacje o strajkujących pracownikach.

Jeszcze raz podkreślamy: Nie damy się zastraszyć!

W obronie nauczycieli podejmujemy zdecydowane kroki prawne oraz współpracę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W trybie pilnym występujemy także do kuratorów oświaty o przekazanie informacji, na jakiej podstawie prawnej zbierają dane od dyrektorów.

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP