ZNP potwierdza: Nauczyciele dostaną 766 zł netto nagrody specjalnej, nie 900 zł jak zapowiadało MEiN

„Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazywało informację, że nauczyciele otrzymają 900 zł nagrody. Niestety, będzie to mniej  bo 766 zł, bowiem przy obliczaniu kwoty netto od 1125 zł brutto nie uwzględnia się kwoty wolnej od podatku i kosztów uzyskania przychodu” – podał w specjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej ZNP. „Tak deklaracje mijają się z rzeczywistością, a wprowadzone w ubiegłym roku obciążenia podatkowe dają widoczny skutek” – podkreśla Związek.

Jak przypomina ZNP do 14 października 2023 r. samorządy wypłacą nauczycielom nagrodę specjalną z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Nagroda ma trafić do nauczycieli pozostających w stosunku pracy na dzień 20 września 2023 r. i wynosi 1125 zł brutto.

Pełny komunikat ZNP ws. wysokości nagrody znajduje się tutaj

– Samorządy i inne organy prowadzące powinny już były przekazać dane o nauczycielach zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach, aby mogli oni otrzymać tę nagrodę – potwierdził wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla „Kuriera Porannego”. Nie dodał jednak, że zamiast 900 zł dla nauczyciela będzie nieco ponad 760 zł.

„To kolejny przykład różnicy między deklaracjami a rzeczywistością. Podobnie było z komputerami dla nauczycieli, z przywróceniem art. 80 KN w sprawie emerytur. Czas na zmianę!” –  komentował na Twitterze Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Jako pierwsza na „zaniżoną”  wysokość nagrody dla nauczycieli zwróciła uwagę strona samorządowa.

– Wielokrotnie pytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy kwota, którą otrzymamy na nagrody dla nauczycieli, będzie kwotą brutto, uwzględniającą również składkę odprowadzaną za pracownika przez pracodawcę, czy też będzie to dokładnie 1125 zł. I odpowiedziano nam, że wskazana w ustawie kwota zawiera wszystkie koszty, a więc również koszty pracodawcy. Nic więcej nie dostaniemy. Podobną odpowiedź otrzymaliśmy w Ministerstwie Edukacji i Nauki – komentował 8 września września Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich i współsekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na Portalu Samorządowym. – Nieba byśmy przychylili nauczycielom, ale skoro dostajemy tyle, to oznacza, że tyle możemy na ten cel wydać – podkreślał.

Przypomnijmy, że pieniądze mają trafić do nauczycieli pozostających w stosunku pracy na dzień 20 września 2023 r. Nagrody specjalne z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej w wysokości 1 125 zł dla nauczycieli zostały ustanowione nowelizacją tzw. ustawy okołobudżetowej z 7 lipca 2023 r.

(GN)

List Prezydium KSPAiO ZNP do pracowników administracji i obsługi ws. tzw. nagrody specjalnej. „Nie dajmy się skłócić i podzielić”

MEiN opracowało listy nauczycieli uprawnionych do tzw. nagrody specjalnej. Trafią do samorządów i szkół

Nagroda specjalna “na rękę” będzie niższa niż zapowiadane 900 zł. MEiN przypomina o podatkach i składkach na ZUS