ZNP: Podpisy pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” będą zbierane do 31 października br. (włącznie)

„Proponujemy, aby wysokość wynagrodzenia nauczycieli była powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce! Dzięki temu pensja nauczycieli będzie rosła wraz z rosnącym PKB” – podkreśla ZNP i wskazuje, że taki mechanizm odpolityczni kwestię podwyżek wynagrodzeń nauczycielskich, zabezpieczając ją przed wykorzystywaniem tej kwestii w bieżącej grze politycznej czy wyborczej.

– Związek nie czeka z założonymi rękami aż politycy dadzą nam podwyżkę wynagrodzeń. Wzięliśmy sprawy w swoje ręce. Przygotowaliśmy projekt obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która ma doprowadzić do tego, że wynagrodzenie nauczycieli będzie porównywane z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju– przypomina Sławomir Broniarz, prezes ZNP na filmie udostępnionym w sieci i apeluje o podpisywanie się pod projektem.

Podpisy pod obywatelską inicjatywą „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” będą zbierane do 31 października br. (włącznie).

Przypomnijmy, że inicjatywa zrodziła się w styczniu 2020 roku, ale wybuchła pandemia, szkoły nie funkcjonowały w normalnym wymiarze i zbieranie podpisów musiało zostać wstrzymane.

Nowy wniosek w sprawie rejestracji Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na rzecz nowelizacji Karty Nauczyciela ZNP złożył w Sejmie 9 sierpnia 2021. Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek wydała 23 sierpnia br. postanowienie o przyjęciu zawiadomienia i mogła ruszyć zbiórka podpisów.

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno minister Przemysław Czarnek w wywiadach przychylnie odnosił się do postulatu ZNP. Oceniał np. że “to bardzo ciekawe propozycje, ale trzeba na ich realizację znaleźć jeszcze środki”. Potem okazało się, że zamiast powiązania zarobków nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej (wg GUS), proponuje wprowadzenie nowej kategorii „przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli” (zbliżonego do obecnego średniego wynagrodzenia z KN, tylko bez mechanizmu wypłacania wyrównań).

Ostatnio minister zdecydowanie zmienił swoją retorykę i atakuje pomysł powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętną płacą w gospodarce narodowej.  – Moja pensja nie jest powiązana ze średnią krajową i żyję – wypalił kilka dni temu, choć zarabia ponad 21 tys. zł. miesięcznie.

(JK, GN)

Wyższe pensje nauczycieli – obywatelska inicjatywa ustawodawcza zarejestrowana! Trwa zbiórka podpisów!

Czarnek do nauczycieli: „Moja pensja nie jest powiązana ze średnią krajową i żyję”

“Prezent” Sejmu na Dzień Edukacji Narodowej: Nie zajmiemy się wynagrodzeniami nauczycieli