ZNP rozmawia z ministrem Piontkowskim. Jak sfinansować podwyżki dla nauczycieli?

Zaczęło się spotkanie ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego z kierownictwem Związku Nauczycielstwa Polskiego. Prezes ZG ZNP Sławomir Broniarz mówił dziennikarzom przed rozmowami, że zapyta ministra m.in. o sposób finansowania podwyżek dla nauczycieli.

„Chcemy wiedzieć, czy pan minister zdaje sobie sprawę z dramatycznej sytuacji finansowej samorządów?” – podkreślił prezes Związku.

– Tematyką, jaką pan minister sobie obrał za wiodący temat dzisiejszego spotkania jest biurokracja. Nie negujemy tego faktu i problemu. Jednak twórcą, kreatorem, realizatorem 95 proc. aktów prawnych jest MEN. Więc zakładam, że pan minister uderzy się we własne piersi i spróbuje tę erupcję pomysłów i rozporządzeń ograniczyć – stwierdził Sławomir Broniarz.

Prezes ZG ZNP chce jednak przede wszystkim rozmawiać o finansowaniu oświaty. – Jeśli nie starczy pieniędzy w budżecie, to będą napięcia na linii nauczyciele-samorządy. Wciąż nie rozwiązane są sprawy dodatków za wychowawstwo, które to podzieliły środowisko nauczycielskie, bowiem w nowelizacji Kraty Nauczyciela nie uwzględniono nauczycieli przedszkolnych – podkreślił.

O tym jakie tematy ZNP zamierza poruszyć na spotkaniu z ministrem Piontkowskim pisaliśmy tutaj.

W czwartek i piątek minister Piontkowski spotka się ze związkami zawodowymi

W czwartek na spotkaniu z „Solidarnością” Piontkowski zaproponował wznowienie prac zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, powołanego jeszcze przez poprzednią minister edukacji Annę Zalewską (podobny zespół działał także za kadencji jej poprzedników). Zapowiedział, że propozycję uczestniczenia w pracach zespołu otrzymają pozostałe związki zawodowe, a także korporacje samorządowe.

Po południu zaplanowane są jeszcze rozmowy ministra z Forum Związków Zawodowych.

(JK, GN)

Fot: ZNP/ Twitter