ZNP zażądał przeprosin od Barbary Nowak. Małopolska kurator ma na to trzy dni

Związek Nauczycielstwa Polskiego oficjalnie wezwał Barbarę Nowak, małopolską kurator oświaty, do zaprzestania naruszania dóbr osobistych i dał jej trzy dni na przeprosiny.

Pismo z wezwaniem zostało wysłane w poniedziałek 20 maja. Barbara Nowak ma 3 dni od otrzymania wezwania na opublikowanie oświadczeń z przeprosinami.

Chodzi o głośną w mediach wypowiedź Nowak dla portalu wpolityce.pl z 6 maja 2019 r. dotyczącą alarmów bombowych w szkołach. Kurator twierdziła m.in. że „strajk Związku Nauczycielstwa Polskiego miał na celu wywołanie chaosu i wrażenia, że państwo polskie jest w kryzysie”.

„Alarmy bombowe w szkołach, gdzie dziś uczniowie przystępują do egzaminu maturalnego. Metody, które stosują tylko terroryści. To kolejne potwierdzenie, że trwające od 8 kwietnia akcje strajkowe w szkołach były elementem (nie pierwszym) konsekwentnie realizowanego planu destabilizacji Państwa Polskiego. Atak na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Czy jest jeszcze jakaś granica w walce o władzę? – pytała kurator w wywiadzie dla portalu.

ZNP wezwał Nowak do zaprzestania naruszania dóbr osobistych oraz do usunięcia skutków tych naruszeń poprzez opublikowanie przeprosin na stronie małopolskiej kurator oświaty na Facebooku i w portalu wpolityce.pl.

W przypadku niewywiązania się z tych żądań ZNP zapowiedział podjęcie stosownych kroków prawnych.

Przypomnijmy, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych w Warszawie i innych miastach na terenie kraju. Sprawcy nadal nie zostali zatrzymani.

W mediach pojawiły się informacje, że to użytkownicy jednego z forów internetowych są odpowiedzialni za kilkaset alarmów bombowych w czasie matur. Podobno akcja miała być wymierzona w policję. Pisaliśmy o tym tutaj.

(JK)