ZNP: Ze wstępnych danych z kilku okręgów Związku wynika, że we wrześniu 5 tys. nauczycieli odeszło z zawodu

Już w czerwcu zaczęły do nas docierać informacje o odejściach nauczycieli z pracy – podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Do ZG ZNP spływają informacje w tej sprawie z całego kraju. Już na podstawie niepełnych danych z pięciu województw widać, że sytuacja kadrowa w oświacie jest poważna. Z danych tych wynika, że około 5 tys. nauczycieli odeszło ze szkoły we wrześniu br., przechodząc na: emeryturę, świadczenie kompensacyjne lub urlop dla poratowania zdrowia.

 

Na razie Związek ma niepełne dane z pięciu województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

– Tylko w Małopolsce z nauczania zrezygnowało niemal tysiąc nauczycieli, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Na Mazowszu jest 1008 ofert pracy w szkołach – mówiła w poniedziałek w TVN 24 Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP.

Z danych udostępnionych przez Okręg Małopolski ZNP wynika, że na tzw. kompensówki przeszło 101 osób, a na emeryturę właściwą 404 osoby, 441 osób postanowiło z kolei skorzystać z rocznego płatnego urlopu  dla poratowania zdrowia. Ale to nie wszystko, bo ze szkół odchodzą także pracownicy obsługi. W tym roku w Małopolsce ubyło już 216 osób.

Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP powiedział „Gazecie Wyborczej”, że gdyby nie pandemia, wielu nauczycieli nadal by pracowało. O pracownikach obsługi mówi, że o takich osobach często się zapomina – „(…)  tymczasem to one muszą teraz na okrągło dezynfekować ławki. Jeśli praktycznie non stop mają do czynienia z płynami dezynfekującymi, to się może odbić na ich zdrowiu – zaznaczył.

W Wielkopolsce (dane z 80 procent oddziałów ZNP, bez Poznania) na emerytury wybrało się 393 nauczycieli (rok temu 208), świadczenia kompensacyjne 166 (73 w 2019 roku), urlopy dla poratowania zdrowia 701 osób (425 przed rokiem).

Nastroje w szkołach są fatalne. Docierają do nas sygnały, że coraz więcej osób myśli o odejściu z zawodu – mówiła rzeczniczka ZNP.

(JK, GN)

Źródło: TVN24.pl, wyborcza.pl

Minister zdrowia: Scenariusz z ponownym zamknięciem szkół nie jest w ogóle brany pod uwagę