Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do apelu o poszanowanie symboli Polskiego Państwa Podziemnego

Naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka podpisała List Intencyjny, którego inicjatorem są Szare Szeregi oraz Światowe Stowarzyszenie AK. List apeluje o poszanowanie Znaku Polski Walczącej, a także o wyłączność do noszenia na prawym ramieniu biało-czerwonych opasek tylko przez żołnierzy AK walczących w Powstaniu Warszawskim.

83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego stała się okazją do podpisania przez Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresę Stanek oraz Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszanie Szarych Szeregów Andrzeja Maraska apelu o poszanowanie symboli Polskiego Państwa Podziemnego.

Do wystąpienia z takim apelem przedstawicieli organizacji skupiających żołnierzy Armii Krajowej i członków Szarych Szeregów skłonił brak poszanowania symbolu Polski Walczącej i biało-czerwonej opaski zastępującej żołnierzom Armii Krajowej, a szczególnie Powstańcom Warszawskim mundur wojskowy.

Znak Polski Walczącej został zaprojektowany w 1942 roku przez harcerkę Szarych Szeregów Annę Smoleńską, a w 2014 roku, ustawą z 10 czerwca, uregulowano prawnie, że obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej jest otoczenie go czcią i szacunkiem. Więcej tutaj

„Przykro nam, gdy widzimy bezmyślne nadużywanie powstańczego munduru Armii Krajowej, w postaci skromnej biało-czerwonej opaski, noszonej na prawym ramieniu, zastępującej go w czasie Powstania Warszawskiego, kiedy to tylko było możliwe. Jedynego, jaki mieliśmy, który świadczył o przynależności do polskiej armii, a którego noszenie było niewątpliwym zaszczytem, za który nasi przyjaciele płacili najwyższą cenę” – piszą Teresa Stanek – Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Andrzej Marasek – Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz hm. Martyna Kowacka – Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

„ZHP jako depozytariusz historii Szarych Szeregów, w sposób naturalny czerpie z dziedzictwa prowadzonej w czasie II Wojny Światowej działalności pod kryptonimem >>Szare Szeregi<<, która realizowana była w oparciu o awangardowy program wychowania Polaków, określany słowami-hasłami >>Dziś – Jutro – Pojutrze<< Dlatego też organizacja dołącza do apelu o poszanowanie symboli związanych z Polskim Państwem Podziemnym, Armią Krajową i Szarymi Szeregami oraz zaprasza do kształtowania odpowiedzialnych postaw, szczególnie wśród młodych ludzi, pamiętając o tym, jak bezsensowne jest okrucieństwo wojny” – czytamy w komunikacie ZHP.

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą ponad 100 000 członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Od ponad stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wychowania harcerek i harcerzy – tworzenie warunków do ich wszechstronnego rozwoju.

(GN)

We wtorek obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego