10 marca br. w Łodzi kolejna pikieta w ramach akcji „8 kwietnia pamiętamy”. ”Przeciwko obniżaniu prestiżu zawodu nauczyciela”

Chcemy zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji w oświacie, niskim wynagrodzeniom, obniżaniu prestiżu zawodu nauczyciela, braku podwyżek w szkołach – podkreśla w rozmowie z Głosem Nauczycielskim Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP.

Na wtorek 10 marca br. zaplanowana została kolejna pikieta w ramach akcji „8 kwietnia, pamiętamy”, podczas której nauczyciele przypomną o niezrealizowanych postulatach środowiska. To już piąte związkowe zgromadzenie. Tym razem organizuje je Okręg Łódzki ZNP.

– Spotykamy się o godz. 15 w pasażu Leona Schillera przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Zgromadzenie będzie miło formę pikiety. Zapraszamy do udziału w pikiecie nauczycieli i pracowników oświaty. Chcemy także zaprosić m.in. kilku parlamentarzystów z naszego regionu – mówi nam Marek Ćwiek.

Zastrzega, że do pikiety może nie dojść jeśli rząd wprowadzi zakaz organizacji zgromadzeń masowych związany z zagrożeniem koronawirusem. – Na chwilę obecną przygotowujemy się jednak do demonstracji – podkreśla.

W marcu pikieta odbędzie się wyjątkowo 10, a nie ósmego dnia miesiąca, z powodów praktycznych – 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet.

Przypomnijmy, że miesiąc temu – 8 lutego – odbyła się pikieta w obronie godności nauczycieli w Szczecinie, a wcześniej podobne zgromadzenia miały miejsce w Katowicach (8 styczeń 2019 r.) i Gdańsku (8 grudnia 2019 r.) i Krakowie (8 listopada 2019 r.).

To właśnie w stolicy Małopolski została zainaugurowana akcja „8 kwietnia, pamiętamy”. Zgromadzenia planowane są w każdy ósmy dzień miesiąca w innym mieście. Celem jest przypomnienie postulatów wielkiego strajku w oświacie, który rozpoczął się 8 kwietnia 2019 r. i trwał przez trzy tygodnie. Nauczyciele domagają się realizacji strajkowego postulatu godnych podwyżek oraz prezentują postulaty koniecznych zmian w edukacji pod hasłem „Szkoła na Szóstkę”.

(JK, GN)

Fot: Okręg Łódzki ZNP/Facebook – zdjęcie z kwietniowego strajku

Szkoła na Szóstkę to:

>> wzrost nakładów na edukację

>> odchudzenie podstawy programowej (w tym lekki tornister)

>> kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej

>> wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

>> zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli

>> zmniejszenie biurokracji w szkołach

“Musimy czuwać!”. Pikieta ZNP w Szczecinie

Po pikiecie ZNP w Szczecinie. Wojciech Szczęsny: “Jestem podbudowany całym wydarzeniem”

Rusza akcja ZNP „8 kwietnia, pamiętamy”. Arkadiusz Boroń: przypominamy o strajku i naszych postulatach