13-latek włamał się na e-lekcję i zwyzywał uczniów. Odpowie przed sądem rodzinnym

Niespełna 13-letni mieszkaniec Gdańska odpowie przed sądem dla nieletnich za zhakowanie e-lekcji prowadzonej przez nauczyciela jednej z gdańskich szkół podstawowych. Nieletni sprawca opowie także za demoralizację, ponieważ podczas lekcji online wyzywał dwoje uczniów. Policjanci materiał dowodowy zabezpieczony w tej sprawie przekazali już do sądu rodzinnego, który dalej zajmie się sprawą.

Komenda Miejska Policji w Gdańsku poinformował, że funkcjonariusze z komisariatu w Oliwie przyjęli zawiadomienie o zhakowaniu zdalnej lekcji prowadzonej przez nauczyciela jednej z gdańskich szkół podstawowych.

W trakcie zajęć online, w których uczestniczyli uczniowie klasy 8, do grupy dołączył uczeń spoza szkoły i zaczął przeszkadzać w zajęciach oraz wyzywać ósmoklasistów.

Sprawa trafiła do wydziału zajmującego się profilaktyką oraz przestępczością wśród nieletnich. Policjantka przeanalizowała zabezpieczone nagranie lekcji, sprawdziła login włamywacza i szybko ustaliła, że podejrzanym o to przestępstwo jest 13-letni chłopak.

W przypadku nieuprawnionego dostępu do systemu teleinformatycznego przez osoby, które ukończyły 17 lat grozi kara 2 lat więzienia, za znieważenia grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast sprawca, który nie ukończył 17 lat, odpowiada za swój czyn przed sądem dla nieletnich.

Przypomnijmy, że pod egidą rzecznika praw obywatelskich i przy udziale ZNP powstał niedawno poradnik, jak bezpiecznie prowadzić lekcje w sieci. Rząd pracuje z kolei nad zaostrzeniem kar za cyberprzemoc wobec nauczycieli i uczniów.

(JK, GN)

Rząd chce surowiej karać za agresję w sieci wobec nauczycieli. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada zmiany w prawie

Jak bezpiecznie prowadzić lekcje online? Jest już profesjonalny poradnik dla nauczycieli i dyrektorów