„Jest za wcześnie aby mówić o szczegółach. Mogę zapewnić, że kary będą dotkliwe, gdyż nie będziemy tolerować agresji względem nauczycieli i uczniów czy też pozostawiać bezkarnym demoralizowania najmłodszych” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że prace nad zaostrzeniem przepisów z Kodeksu wykroczeń względem patostreamerów dobiegają końca. Chodzi m.in. o tzw. rajdowanie lekcji w sieci, o którym pisaliśmy w Głosie kilka razy.
– Wiemy, z jakim zjawiskiem mamy do czynienia. Pozostało nam już tylko dopracowanie przepisów. To nastąpi w tym tygodniu. Zostaną one przekazane do kancelarii premiera. Będziemy chcieli, żeby te przepisy znalazły się w nowej >>Tarczy antykryzysowej<< W tej chwili trwają prace nad jej odsłoną 3.1. Liczę, że zgłosimy je już na kolejną Radę Ministrów. Nie będziemy w tej sprawie zwlekać – powiedział „Naszemu Dziennikowi” prof. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
W rozmowie z dziennikiem podkreślił, że nauczyciele są osobami, które pełnią funkcję publiczną, i powinni być otoczeni szczególną ochroną. Co więcej, odbywające się w systemie on-line lekcje – tak jak te w szkole – mają charakter publiczny. W tej sytuacji wszelkie akty agresji nie mogą być ignorowane.
– Pamiętajmy, że mamy do czynienia z osobami, które wykazują zachowania patologiczne. Obecne przepisy są za mało odstraszające. Nie liczę także na refleksję z ich strony, że na bazie wewnętrznych przemyśleń zmienią swoje postępowanie. Dlatego trzeba stworzyć przepisy, które by gwarantowały ochronę nauczycieli i uczniów. Niestety, ale przypadków cyberprzemocy jest coraz więcej. Dlatego >>rajdy<< na e-lekcje muszą być karane – stwierdził wiceminister Warchoł.
Przypomnijmy, że pod egidą rzecznika praw obywatelskich i przy udziale ZNP powstał niedawno poradnik, jak bezpiecznie prowadzić lekcje w sieci. Problemem zajęła się też policja, która podkreśliła, że hejt wobec nauczycieli podczas lekcji online jest przestępstwem.
(JK, GN)
Źródło: naszdziennik.pl
Policja w Krakowie prowadzi czynności w sprawie znieważenia nauczycieli w sieci