14 czerwca mija 81. rocznica pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

Dzisiaj przypada 81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przywieźli do obozu 728 mężczyzn. W poniedziałek obchodzony jest też w Polsce  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Obchody 81. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz zainaugurowała msza w Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

Po mszy św. zaplanowano symboliczne upamiętnienie ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz I. W uroczystości wezmą udział m.in. wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz byli więźniowie. Złożą hołd ofiarom przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. Kwiaty zostaną złożone także przed tablicą na budynku zajmowanym obecnie przez Małopolską Uczelnię Państwową. To w jego piwnicach Niemcy umieścili więźniów z pierwszego transportu, bo sam obóz nie był jeszcze gotowy.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Ostatni – Kazimierz Albin – zmarł w lipcu 2019 r. Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa nie przeżyła.

Więcej na temat pierwszego transportu Polaków do Auschwitz oraz obchodów związanych z tą rocznicą można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot: Muzeum Auschwitz

Pamiętajmy i wychowujmy. XXXVI Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

76. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. W tle cierpienie najmłodszych więźniów i ofiar