21 marca obchodzimy coroczny dzień walki z dyskryminacją rasową

21 marca został ustanowiony w 1966 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, dla upamiętnienia masakry w Sharperville w Południowej Afryce. We wtorek rozpoczyna się jednocześnie Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową – do 27 marca.

W 1960 roku (21 marca) policja otworzyła ogień do czarnoskórej ludności protestującej przeciwko apartheidowi. Zginęło sześćdziesiąt dziewięć osób, a sto osiemdziesiąt zostało rannych. Celem obchodów tej tragicznej rocznicy jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wszelkie formy rasizmu, dyskryminacji i ksenofobii.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową powinien przypominać także, że kolor skóry osób uciekających przed wojną nie powinien mieć wpływu na to, w jaki sposób się do nich odnosimy.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało ‘Brunatną Księgę’ – dokumentację zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz aktów dyskryminacji z lat 2020-2023.

(GN)

Fot: ONZ

Raport RPO: 90 proc. pytanych nauczycieli uważa, że edukacja antydyskryminacyjna powinna być obowiązkowa w szkołach

Wolna Szkoła pokazała nowy spot. „Ostrzeżenie przed szkołą dyskryminacji, nienawiści i przemocy wobec innych”