21 marca został ustanowiony w 1966 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, dla upamiętnienia masakry w Sharperville w Południowej Afryce. We wtorek rozpoczyna się jednocześnie Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową – do 27 marca.
W 1960 roku (21 marca) policja otworzyła ogień do czarnoskórej ludności protestującej przeciwko apartheidowi. Zginęło sześćdziesiąt dziewięć osób, a sto osiemdziesiąt zostało rannych. Celem obchodów tej tragicznej rocznicy jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wszelkie formy rasizmu, dyskryminacji i ksenofobii.
Racism affects us all and impacts entire societies.
But some groups suffer more than others.
On Tuesday’s #FightRacism Day, learn how you can show solidarity with vulnerable groups. https://t.co/WRCnunCwRV pic.twitter.com/Q0bVZKvbp3
— United Nations (@UN) March 21, 2023
75 years after the adoption of Universal Declaration of Human Rights we still fighting for fundamental rights, against racism, intolerance, and… Learn, Speak Up, Act!
CC: @StowNIGDYWIECEJ https://t.co/RD55xc6jEj
— robert jakub (@rjakub) March 21, 2023
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową powinien przypominać także, że kolor skóry osób uciekających przed wojną nie powinien mieć wpływu na to, w jaki sposób się do nich odnosimy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało ‘Brunatną Księgę’ – dokumentację zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz aktów dyskryminacji z lat 2020-2023. https://t.co/XfZALBQlUI pic.twitter.com/Jn9yyXEb2Y
— NEVER AGAIN/NIGDY WIĘCEJ (@StowNIGDYWIECEJ) March 20, 2023
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało ‘Brunatną Księgę’ – dokumentację zdarzeń na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz aktów dyskryminacji z lat 2020-2023.
(GN)
Fot: ONZ