21 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pokoju (IDP)

Co roku 21 września na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju (IDP). Symbolicznym aktem, podkreślającym ideę proklamowania Dnia jest przestrzeganie 24 godzinnego zawieszenia broni i niestosowania przemocy na świecie. Ta zasada coraz bardziej jest łamana we współczesnym świecie, który dziś potrzebuje pokoju bardziej niż kiedykolwiek dotychczas.

„W roku 2023 tematem Dnia są Działania na rzecz pokoju: naszą ambicją jest osiągnięcie #GlobalGoals (Celów Zrównoważonego Rozwoju)”. Jest to wezwanie do działania, podkreślające naszą indywidualną i zbiorową odpowiedzialność za wspieranie pokoju na świecie, ponieważ takie działanie przyczynia się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), a osiągnięcie Celów przyczynia się do budowania kultury pokoju dla wszystkich” – podaje UNESCO.

W przesłaniu z okazji Dnia, António Guterres, Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział: „Pokój jest dziś potrzebny bardziej niż kiedykolwiek. Wojny i konflikty sieją zniszczenia, biedę i głód oraz wypędzają dziesiątki milionów ludzi z domów. Chaos klimatyczny jest wszędzie. I nawet pokojowo rozwijające się. kraje borykają się z ogromnymi nierównościami i polaryzacją polityczną”.

Rok 2023 to także 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o zapobieganiu i karaniu ludobójstwa.

(GN)

Fot: UNESCO

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wojna pochłonęła niezliczone ofiary

Zbliża się rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Organizatorzy akcji zachęcają szkoły do wspólnego śpiewania przez dzieci piosenki “Drzewo pokoju”

Polscy nauczyciele i uczniowie przeszli w Marszu Milczenia w b. niemieckim obozie Auschwitz