Zbliża się rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Organizatorzy akcji zachęcają szkoły do wspólnego śpiewania przez dzieci piosenki „Drzewo pokoju”

„24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Teraz nadarza się okazja, by wspólnie wyrazić sprzeciw wobec wojny i okrucieństwa jakie za sobą niesie” – apeluje Koalicja Sztuka Uczenia i zachęca wszystkie szkoły do zorganizowania wspólnego śpiewania przez dzieci piosenki „Drzewo pokoju”

Wydarzenie zaplanowano na 24 lutego, w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. „Niech dziecięcy apel o pokój po polsku i ukraińsku zabrzmi w szkołach w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie! Niech połączy wspólną myślą wszystkich uczniów, nauczycieli, rodziców poznańskich szkół, społeczność polską i ukraińską” – apeluje Koalicja Sztuka Uczenia i zachęca szkoły w całej Polsce do przyłączenia się do tej inicjatywy muzycznego protest-songu przeciw przemocy w Ukrainie i na świecie.

Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze „Drzewo pokoju” wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi.

Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska, prezes Oddziału Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Iwano-Frankiwsku, która przybyła rok temu do Poznania na obchody rocznicy wyzwolenia miasta i pozostała w stolicy Wielkopolski.

Linki z materiałami do wykorzystania w szkołach (teksty, nuty, piosenka w 2 wersjach i podkład muzyczny) udostępniono tutaj.  Piosenka jest adaptacją wiersza z podręcznika Marii Lorek „My i nasza szkoła”. Wszystkie materiały są na wolnych licencjach i można z nich dowolnie korzystać.

Więcej informacji o inicjatywie śpiewnika polsko-ukraińskiego Sztuki Uczenia tutaj

(GN)

UNICEF: Po 11 miesiącach wojny w Ukrainie 5 mln dzieci ma problemy w dostępie do edukacji