22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jak co roku pamiętają o nim szkoły i przedszkola

W piątek 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi (Earth Day), czyli największe ekologiczne święto świata. Dodatkowo, Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła te datę jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Szkoły i przedszkola organizują tego dnia akcje sprzątania ziemi, edukują jak dbać o środowisko naturalne i ostrzegają przed zmianami klimatycznymi.

 

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W tym roku święto odbywa się pod hasłem „Inwestujmy w naszą planetę”.

Dzień ma zachęcić wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w ochronie środowiska poprzez działanie i inwestycje na rzecz klimatu i ekologii.

– To jest moment gdy możemy wszystko zmienić – klimat biznesowy, klimat polityczny i jak działamy na rzecz klimatu. Teraz jest czas na niepohamowaną odwagę, aby zachować i ochronić nasze zdrowie, nasze rodziny i nasze życia – mówią organizatorzy Dnia Ziemi 2022.

Cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

(JK, GN)

Fot: wikipedia.org

Apel ZNP, EI i EARTHDAY.ORG. Walka ze zmianami klimatycznymi musi mieć edukacyjną twarz

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi