22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. To największe na świecie święto ekologiczne

W Światowym Dniu Ziemi co roku 22 kwietnia biorą udział różne organizacje, stowarzyszenia ekologiczne oraz szkoły i placówki oświatowe. Ze względu na epidemię koronawirusa już po raz drugi obchody tego dnia zostały przeniesione do internetu.

Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tegoroczne hasło Dnia Ziemi brzmi ”Przywróć naszą ziemię”.

 

Wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizowało zazwyczaj imprezy plenerowe mające na celu promowanie proekologicznych zachowań.  W tym roku z uwagi na pandemię obchody przeniosły w dużej mierze się do sieci.

Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.  W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Obecnie szacuje się, że największe święto ekologiczne jest obchodzone w ponad 190 państwach.

Sprzątanie świata 2021 w ramach Światowego Dnia Ziemi zostanie zorganizowane m.in. w Gdyni, Poznaniu, Warszawie i innych miejscowościach, lecz na mniejszą skalę niż dotychczas. Jeśli sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, istnieje jeszcze szansa na organizację sprzątania świata 2021 w trzeci weekend września. To właśnie w tym terminie odbywają się główne obchody tego międzynarodowego wydarzenia. W Polsce akcję sprzątania świata koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

(JK, GN)

Fot: PSP Skaszewo Włościańskie/Facebook

Światowy Szczyt Edukacyjny: Edukacja klimatyczna stała się kluczowym wyzwaniem dla całego świata. Nauczyciele to liderzy zmian

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi