3 Maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dziś Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej, czyli drugiej na świecie, po amerykańskiej, i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Konstytucja 3 maja wprowadzała zasadę zwierzchności narodu i podział władzy na ustawodawczą (Sejm), wykonawczą (król i Straż Praw) i sądowniczą. Likwidowała liberum veto, konfederacje i ograniczyła znaczenie sejmików.

„Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. Aby więc całość państw, wolność obywatelska i porządek społeczności w równej wadze na zawsze zostały, trzy władze rząd narodu polskiego składać powinny i z woli prawa niniejszego na zawsze składać będą to jest: władza prawodawcza w stanach zgromadzonych, władza najwyższa wykonawcza w królu i Straży i władza sądownicza w jurysdykcyjach na ten koniec ustanowionych lub ustanowić się mających” (Ustawa Rządowa – Prawo uchwalone w Warszawie dnia 3 maja 1791 r., rozdział V Rząd, czyli oznaczenie Władz Publicznych”).

Więcej na temat znaczenia Konstytucji 3 Maja – na portalu Dzieje.pl:

https://dzieje.pl/aktualnosci/konstytucja-3-maja-najwazniejsza-z-konstytucji

https://dzieje.pl/tag/konstytucja-3-maja

Konstytucja 3 Maja – multimedialny przewodnik:

https://konstytucja3maja.gov.pl/pl/

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. – w Polona.pl:

https://polona.pl/item/ustawa-rzadowa-prawo-uchwalone-w-warszawie-dnia-3-maia-roku-1791,Mjk2MjM4NQ/0/#info:metadata

Na zdjęciu: „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” – obraz Jana Matejki (1838–1893) z 1891 r., oryginał znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie 

Majówka 2022. Przed nami m.in. Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja

2 Maja – Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

1 Maja – Święto Pracy! Godnych zarobków, poszanowania naszych praw i pokoju!