31. Finał WOŚP już za nami. Ofiarność darczyńców nie zna granic

124 659 135 zł to kwota deklarowana na zakończenie 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych dużych”, a zebrane pieniądze pomogą wyposażyć szpitalne laboratoria w najnowocześniejszy sprzęt

Tegoroczny Finał zorganizowano w 1653 sztabach w całej Polsce i na świecie, a pieniądze zbierało ponad 120 tys. wolontariuszy.

– Jesteśmy pod każdą szerokością geograficzną, ten nasz duch polski, ten nasz uśmiech, ta radość, której na co dzień nieraz nam brakuje. Ona będzie z nami przez cały czas – mówił Jurek Owsiak, szef WOŚP, podczas rozpoczęcia 31. Finału WOŚP.

Każdy, kto wrzuci cokolwiek do orkiestrowej puszki może liczyć na małe, czerwone serduszko. Takich serduszek w tym roku wydrukowano ponad 37,3 mln.

W niedzielę 31. Finał WOŚP. Z Orkiestrą grają też oczywiście nauczyciele

Pieniądze można było zbierać na różne sposoby. Jedną z najciekawszych atrakcji każdego Finału są aukcje, na których licytuje się zarówno różnego rodzaju przedmioty, jak i usługi oferowane przez ludzi dobrej woli. Wiele z nich zaskakuje kreatywnością i pomysłowością.

Okręg Małopolski ZNP wystawił na aukcję WOŚP weekendowy pobyt w ośrodku Ciągłówka w Zakopanem

Podczas 31. Finału można licytować m.in. zwiedzanie bloku operacyjnego jednego z podwarszawskich szpitali, sesję w pierwszym polskim symulatorze tramwaju w Krakowie, czy też wizytę w PKP SKM w Trójmieście, by zobaczyć, jak wygląda codzienne życie pomocnika maszynisty.

W ramach orkiestrowych aukcji aktor Andrzej Grabowski zaoferował usługę odkurzenia mieszkania, a zespół Kwiat Jabłoni – przyrządzenie przekąsek na wieczór przy planszówkach.

31 Finał WOŚP zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku z Orkiestrą zagrają też nauczyciele (pierwsze zbiórki)

Na aukcji kupić można ponadto np. marynarkę pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, koszulkę FC Barcelony z podpisem kapitana polskiej reprezentacji Roberta Lewandowskiego oraz zaproszenie na mecz NBA z polską gwiazdą zespołu San Antonio Spurs Jeremy’m Sochanem.

W sumie, pieniądze na WOŚP płyną dzięki ponad 170 tys. aukcji, które trwają aż do 12 lutego br.

Warto w nich uczestniczyć, ponieważ celem tegorocznej zbiórki jest wyposażenie laboratoriów w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, które mogą doprowadzić do sepsy. „Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów” – przypomniała WOŚP.

Eksperci szacują, że w Polsce występuje co najmniej 50 tys. przypadków sepsy rocznie, a współczynnik umieralności jest wyższy niż z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. W walce z sepsą liczy się czas. Każda godzina opóźnienia w rozpoznaniu tej choroby oraz podaniu skutecznego antybiotyku zwiększa ryzyko śmierci o 8 proc. Dlatego tak ważne jest dobre wyposażenie laboratoriów.

W tym celu za zebrane w tym roku pieniądze WOŚP kupi m.in. urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów metodą spektrometrii masowej typu Maldi TOF, analizatory do diagnostyki molekularnej, analizatory do wykrywania produktów amplifikacji bakterii, grzybów oraz określania mechanizmów oporności z zastosowaniem technologii rezonansu magnetycznego, zautomatyzowane systemy posiewów próbek mikrobiologicznych, systemy do automatycznego oznaczania lekowrażliwości metodą mikrorozcieńczeń i komory laminarne do laboratoriów mikrobiologicznych

(PS, GN)