5 medali dla polskich uczniów podczas Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej. Gratulujemy!

Kolejni polscy uczniowie dołączają do grona laureatów międzynarodowych zawodów przedmiotowych. Grupę tę poszerzają młodzi fizycy, którzy podczas 53. Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej zdobyli 5 medali (1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy). Tegoroczne zawody odbyły się w Japonii (10-17 lipca). Gratulujemy!

W ramach 53. edycji Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej złoty medal wywalczył Filip Baciak. Srebro otrzymali: Michał Lipiec, Andrzej Maroń i Stanisław Karpiejczyk. Brązowym krążkiem został natomiast nagrodzony Mateusz Kamiński.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbywa się w lipcu, co roku w innym kraju. Jest skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie gromadzi ok. 400 uczestników z 90 państw.

Uczniowie zdobywają punkty w dwóch częściach: teoretycznej i doświadczalnej. W pierwszej rozwiązują zadania. Z kolei druga polega na pomiarze wspartym obliczeniami. Zawody mają charakter indywidualny – nie ma oficjalnych statystyk grupowych.

Jak przypomina MEiN pierwsza międzynarodowa olimpiada fizyczna odbyła się w Warszawie w roku 1967. Brały w niej udział tylko państwa z Europy Środkowej: Czechosłowacja, Bułgaria, Węgry i Rumunia. Wielu byłych laureatów i zwycięzców tych zawodów jest obecnie cenionymi naukowcami. Z tego grona wywodzą się również organizatorzy aktualnych edycji.

Więcej na stronie MEiN tutaj. Szczegółowe wyniki znajdują się tutaj.

Na zdjęciu głównym od lewej: Michał Lipiec (srebrny medal), Andrzej Maroń (srebrny medal), Stanisław Karpiejczyk (srebrny medal), Filip Baciak (złoty medal), Mateusz Kamiński (brązowy medal) i Rena Okawara opiekująca się na miejscu zawodnikami.

(GN)

Fot: Wydział Fizyki UW/Facebook

4 medale dla polskich uczniów na 34. międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej

Medale polskich uczniów na 52. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej