Medale polskich uczniów na 52. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej

Podczas 52. Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej (IPhO 2022), która odbyła się w formule online (10-17 lipca) w Szwajcarii (przeniesiona z Białorusi) bardzo dobrze zaprezentowali się polscy uczniowie, którzy zdobyli dwa srebrne i dwa brązowe medale oraz jedno wyróżnienie. Polska reprezentacja wypadła nieźle, zajmując drużynowe 26 miejsce.

Srebrne medale dla polskiej drużyny wywalczyli: Filip Baciak – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie, Stanisław Karpiejczyk uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Brązowy krążek to osiągnięcie: Mateusza Kamińskiego – ucznia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Kacpra Paciorka ucznia V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Wyróżnieniem został uhonorowany Piotr Borodako z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Najlepsi byli Chińczycy, którzy, zajęli pięć pierwszych miejsc w klasyfikacji indywidualnej!

Do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej poszczególne kraje delegują 5 utalentowanych młodych fizyków. Podczas zawodów uczniowie mierzą się z egzaminem eksperymentalnym i teoretycznym. Następna edycja olimpiady odbędzie się w Japonii w 2023 r.

Więcej informacji na stronie olimpiady tutaj.

(GN)

Fot: Ipho 2022

Kolejne sukcesy polskich uczniów. Złote medale na olimpiadzie chemicznej w Chinach i biologicznej w Armenii, ale to nie wszystko