Kolejne sukcesy polskich uczniów. Złote medale na olimpiadzie chemicznej w Chinach i biologicznej w Armenii, ale to nie wszystko

Kolejni polscy uczniowie wracają z medalami z międzynarodowych olimpiad przedmiotowych – podaje MEiN. Reprezentacja Polski zdobyła 4 medale: złoty, 2 srebrne i brązowy podczas 54. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Chinach. Z 33. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej (IBO) w Armenii nasi uczniowie przywieźli złoty i trzy srebrne medale. Sukcesem zakończyła się także 18. Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna, z której polska drużyna wraca z czterema srebrnymi krążkami.

Na 54. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Chinach (odbywała się w formule zdalnej) Polskę reprezentowali: Michał Lipiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, Adam Sukiennik z Publicznego LO Politechniki Łódzkiej w Łodzi, Roman Buksak z II LO im. Mieszka I w Szczecinie, Dominik Duch z I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

Złoty medal i najwyższą lokatę – 28 miejsce na świecie – zajął Michał Lipiec, który w ub.r. klasyfikowany był na miejscu 39 i znalazł się w 12 proc. najlepszych młodych chemików na świecie. Adam Sukiennik to srebrny medalista 54 Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej. W poprzedniej edycji zajmował miejsce 154. W tym roku był 55. na świecie. Na miejscu 66 także ze srebrnym medalem uplasował się Roman Buksak. Brązowy medal to sukces Dominika Ducha, który jest 124 młodym chemikiem na świecie.

W stolicy Armenii Erywanie zakończyła się 33. Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO).  Jagienka Mądrzak, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajęła 20 miejsce na świecie, co zapewniło jej złoty medal. Srebrne krążki przywieźli do kraju: Aleksandra Kowalczyk – uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (32 miejsce), Szymon Bander – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (37 miejsce), Zuzanna Żyra – uczennica Gdańskiego Liceum Autonomicznego (42 miejsce).

Polska drużyna zdobyła również 4 srebrne medale i zajęła 5 miejsce w klasyfikacji drużynowej 18. Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej, która odbywała się w Paryżu ( w formule zdalnej). W zawodach, które odbyły się w formule zdalnej (12-18 lipca), wzięło udział 209 zawodników z 54 krajów.

Srebrny medal i najwyższą lokatę – 20 miejsce na świecie – zajął Mateusz Tomiczek, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Piotr Zatwarnicki to srebrny medalista z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, który zajął 25 miejsce. Na miejscu 35 uplasowała się Anna Zientek, uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na 50 miejscu znalazł się uczeń VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie Filip Szczęk.

(GN)

Fot: MEiN (reprezentacja Polski na olimpiadę w Chinach)

Sukcesy polskich uczniów na olimpiadzie matematycznej w Oslo oraz olimpiadzie geograficznej w Kownie