79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w całym kraju

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi nierówną walkę. Główne uroczystości upamiętniające rocznicę odbędą się w Warszawie, jednak hołd powstańcom warszawskim zostanie oddany w całym kraju. Tegorocznym hasłem obchodów jest „Miłość istnieje zawsze”.

W Powstaniu Warszawskim brali udział także nauczyciele, członkowie ZNP/TON. 1 sierpnia 1944 r. wielu nauczycieli stanęło na powstańczych barykadach, wielu poległo w kolejnych tygodniach walk, oddając życie za wolność.

W gmachu Związku na warszawskim Powiślu stacjonowało III Zgrupowanie “Konrad” Armii Krajowej. W ostatnich dniach powstania od niemieckiej bomby zginął (jako ofiara cywilna) ostatni przedwojenny prezes ZNP Zygmunt Nowicki, jeden z przywódców Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Walczyliśmy o sprawę najwyższą. Smulikowscy, Bytnarowa, Kamiński i inni – członkowie ZNP i ich rodziny w Powstaniu

We wtorek, 1 sierpnia, o godzinie 17 na 60 sekund uruchomione zostaną syreny alarmowe. „Apelujemy do wszystkich mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu, zatrzymali się w samochodach, przystanęli na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych” – tak zaczyna się apel podpisany przez powstańców i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W okolicach Godziny „W” wolontariusze w wybranych miejscach upamiętniających akcje i wydarzenia z powstania będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.

Już po raz siódmy 1 sierpnia ulicami Warszawy przejdzie Marsz Milczenia ’44. „Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy wezmą udział. Ja niestety już nie mogę, bo jestem już bardzo stara i słabiutka, ale całym sercem jestem z wami. I będzie to dla mnie wielka sprawa, że znów idziecie w Marszu Milczenia, który jest najbardziej wymownym marszem, jaki odbywa się w okresie rocznicy powstania” – mówi m.in. na nagraniu udostępnionym w sieci Wanda Traczyk Stawska.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się tutaj

1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Według zeznań niemieckiego zbrodniarza SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiego, którego mianowano dowódcą sił wyznaczonych do stłumienia powstania, ustny rozkaz Hitlera brzmiał prawdopodobnie: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Była to konsekwencja wcześniejszych założeń polityki niemieckiej, których przejawem była między innymi wcześniejsza o kilka miesięcy wypowiedź Hitlera. „Warszawa musi zostać zniszczona, kiedy tylko nadarzy się sposobność” – zdecydował przywódca III Rzeszy 6 lutego 1944 r.

Program obchodów 79. rocznicy  Powstania Warszawskiego można znaleźć tutaj

(GN)

We wtorek 1 sierpnia przypada 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

W Powstaniu Warszawskim walczyło i zginęło wielu nauczycieli, także członków ZNP/TON

Nauczyciele w Powstaniu Warszawskim i w polskim podziemiu. Cześć ich pamięci!

Gala Nauczyciel Roku. Ważne przesłanie Wandy Traczyk-Stawskiej: Nauczyciel musi być człowiekiem wolnym!