W poniedziałek 16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Dzień ten obchodzony jest także w wielu placówkach oświatowych.
Cele Dnia Tolerancji to przede wszystkim uwrażliwienie na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji i przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię, oraz wygląd.
Practice tolerance & respect for diversity – values which bring people together and make us all stronger – on Monday's #ToleranceDay & every day. https://t.co/HU1ZOVMoge pic.twitter.com/oHQnMBpqxH
— United Nations (@UN) November 15, 2020
Kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
Prezydenci i burmistrzowie polskich miast wystąpili dzisiaj ze wspólnym apelem, przypominając jaką rolę i znaczenie ma tolerancja oraz wyrazili solidarność ze wszystkimi dyskryminowanymi i wykluczonymi.
Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. Każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię.#tolerancja #szacunek #akceptacja pic.twitter.com/7TRw68Guwp
— Unia Metropolii Polskich (@UniaMetropolii) November 16, 2020
W poniedziałek odbędzie się też uroczystość ogłoszenia laureata lub laureatki Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Więcej na ten temat tutaj.
(JK, GN)