Co roku 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, którego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w 2012 roku .
Celem corocznych obchodów jest zwiększenie świadomości publicznej o ograniczeniach z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami m.in. niedostosowane pomieszczenia, problemy w dostępie do informacji, trudności ze znalezieniem pracy.
MDOzN jest obchodzony w niektórych szkołach. „Przy okazji dzisiejszego święta chcemy kolejny raz podkreślić, że osoby z niepełnosprawnościami są pełnoprawnymi członkami naszej społeczności oraz, że są dla nas ważne. W ramach szkolnych obchodów przygotowany został konkurs >>Człowiek człowiekowi równy<< w którym Nasi uczniowie zaprezentowali znaną niepełnosprawną osobę” – czytamy m.in. na Facebooku Szkoły Podstawowej nr 30 w Rzeszowie z oddziałami integracyjnymi.
– Pomagajmy i zobaczmy tych, którzy naszej pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą; nie bójmy się niepełnosprawności – zaapelowała w czwartek para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
📽️ 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. pic.twitter.com/p8mrzB7ZJz
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 3, 2020
Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik ogłosił kolejne edycje programów „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”, a także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zaznaczył jednocześnie, że w tym roku tymi programami objęte zostały także dzieci, żeby – mówił – „zwiększyć ich szanse na normalne życie wśród rówieśników, ale też żeby zwiększyć szanse rodziców na aktywizację zawodową lub też odpoczynek”.
Wiceminister @PelnomocnikON @pawel_wdowik: w programach "Asystent osobisty" oraz "Opieka wytchnieniowa" od tego roku objęliśmy również dzieci, aby zwiększyć ich szanse na normalne życie wśród rówieśników, a także zwiększyć szanse ich rodziców w powrocie na rynek pracy. #Wsparcie
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) December 3, 2020
Wdówik zapowiedział także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Wszyscy Jesteśmy Tacy Sami”. „To konkurs w trzech kategoriach na prace poświęcone pokazaniu życia kolegów z niepełnosprawnościami lub osób dorosłych w społeczeństwie. Będzie w formie prac plastycznych, produkcji audiowizualnych, materiałów dźwiękowych lub materiałów literackich” – wyjaśnił. Dodał, że do świąt Bożego Narodzenia na stronie pełnomocnika pojawią się szczegóły.
– Chcemy przez to zachęcić młodzież do obejrzenia się wokół, zobaczenia tych osób i zauważenia, że jesteśmy wszyscy razem – podkreślił.
(JK, GN)
Fot: PFRON/Twitter
Ukazał się jednolity tekst rozporządzenia o kształceniu uczniów niepełnosprawnych
MEN: Będzie dofinansowanie do podręczników dla niepełnosprawnych uczniów