Będziemy robić wszystko, aby klasy maturalne i ósme klasy szkół podstawowych, wróciły do nauczania stacjonarnego – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) z prezydentem Andrzejem Dudą. – Idea tego, by przerwać naukę w szkołach, nie dotyczyła przede wszystkim ochrony dzieci, które chorują w stopniu minimalnym. Chodziło o ochronę rodziców i seniorów – dodał prezydent, który podczas sesji występował głównie w roli czytającego pytania internautów z tableta.
Prezydent Andrzej Duda wraz z szefem Ministerstwa Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem odpowiadali na pytania dotyczące powrotu najmłodszych uczniów do szkół podczas specjalnej relacji na Facebooku. W sesji Q&A wzięli także udział wiceminister Marzena Machałek oraz doradcy prezydenta prof. Andrzej Waśko i Łukasz Rzepecki.
#NaŻywo | Sesja pytań i odpowiedzi (Q&A) na temat powrotu uczniów do szkół https://t.co/5JOBsJFMeW
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 15, 2021
Jedna z internautek, biorących udział w sesji pytała o powrót do szkół maturzystów. „Nauka zdalna nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z nauczycielem” – czytał jej opinię prezydent. Jak powiedział Czarnek, „ma świadomość, że między innymi zeszłoroczny strajk nauczycieli i pandemia sprawiły, że materiał, który mógł zostać zrealizowany w warunkach stacjonarnych, nie został zrealizowany, gdyż nauka zdalna nie jest tak efektywna, jak stacjonarna”.
„Proszę nie szczuć na nauczycieli” – takie komentarze pojawiły się od razu pod relacją na żywo.
Minister edukacji mówi o strajku (8 dni roboczych), a nie o tym, że zdalne nauczanie trwa od końca marca do czerwca (3 miesiące) oraz od listopada ub.r. do chwili obecnej (3 miesiące).😤😤😤 https://t.co/9n8rjFNSrV
— ZNP (@ZNP_ZG) January 15, 2021
Co z ósmoklasistami i maturzystami? – Bardzo prosimy dyrektorów i nauczycieli o stosowanie tego przepisu i zapraszanie ósmoklasistów i maturzystów na konsultacje stacjonarne do szkół, co będzie możliwe od 18 stycznia – powiedział Czarnek. – Będziemy robić wszystko, żeby w miarę ograniczania skali pandemii koronawirusa przywracać nauczanie stacjonarne w tych dwóch grupach wiekowych: ósmoklasistów i maturzystów. Mamy świadomość, że przed wami wielkie wyzwanie – egzaminy – dodał.
Szef MEiN zapowiedział też, „że jeśli obecni siódmoklasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów ósmoklasisty, który będą zdawać w 2022 roku”
Na pytanie, dlaczego do szkół wracają tylko dzieci z klas 1-3, minister Czarnek wskazał, że chodzi przede wszystkim o mobilność społeczeństwa, która powoduje dzienne zwiększenie zakażeń COVID-19. – Uczniowie klas 1-3, to około 1/5 uczniów szkół – stwierdził. – Jeśli chodzi o zakażenia wśród dzieci, to te z klas 1-3 są najmniej narażone na zakażenia. Najmniejsze ryzyko transmisji koronawirusa występuje u dzieci poniżej 10 roku życia – dodał Czarnek. Z kolei według Machałek nauka zdalna wśród dzieci najmłodszych klas jest najmniej efektywna.
Ministra pytano o rozmaite kwestie związane z bezpieczeństwem po powrocie dzieci z klas 1-3 do szkół. Padły pytania m.in o to, jak ma się zasada „jeden nauczyciel – jedna klasa” do pracy nauczycieli języka angielskiego oraz o to, czy dzieci niepełnosprawne lub mające na przykład starszych domowników walczących z chorobami onkologicznymi także będą musiały wrócić do szkół, a jeśli tak – to czy reżim sanitarny zapewni w tym przypadku bezpieczeństwo.
Odnosząc się do kwestii anglistów Czarnek podkreślił, że wszędzie tam, gdzie wprowadzanie zasady „jeden nauczyciel – jedna klasa” będzie możliwe, zostanie to wdrożone. Jeśli nie będzie – dodał – to będą wprowadzane „wszystkie zasady sanitarne i środki ostrożności, by zapewnić im bezpieczeństwo zdrowotne na najwyższym poziomie”. Podkreślił, że „nie ma takiej możliwości, byśmy zrobili nauczanie stacjonarne wszystkich przedmiotów poza językiem angielskim, który byłby zdalnie”.
Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwość, jak ma wyglądać nauka po powrocie.
PYTANIE: Jak się ma powrót anglistów pracujących w kilku klasach I–III do przepisu o tym, że 1 nauczyciel jest przyporządkowany do 1 klasy.Minister edukacji: To zalecenie, a nie przepis obligujący. https://t.co/crAvOZCWpA
— ZNP (@ZNP_ZG) January 15, 2021
– Jedna klasa jeden nauczyciel to jest zalecenie, to nie jest przepis obligujący dyrektora (…) Jeśli tylko jest możliwe, to będzie robione, jeśli nie to będą inne środki ostrożności i zasady bezpieczności, które zapewnią bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – stwierdził. Dodał, że 18 stycznia do szkół wracają wszystkie dzieci z klas 1-3 także niepełnosprawne i te które mają w domach seniorów. I radził przestrzegać zasad higieny w domach.
Minister Czarnek nie wykluczył, że nauczyciele przedszkolni również będą testowani, podobnie jak nauczyciele wracający do szkół po lockdownie. A co ze szczepieniami nauczycieli? – Sytuacja jest dość zero-jedynkowa. Jeżeli zaszczepimy 200 tys. nauczycieli, to nie zaszczepimy 200 tys. seniorów, a to oni są najbardziej narażeni na utratę życia z powodu Covid-19 – stwierdził. Dodał, że w chwili, kiedy szczepionka będzie dostępna, również nauczyciele zostaną zaszczepieni.
Szefa MEiN pytano też, co z podwyżkami dla nauczycieli? – To jest rzecz ważna z punktu widzenia etosu i atrakcyjności zawodu. Będziemy proponować rozwiązania zmierzające do dalszego wzrostu wynagrodzeń – uciął Czarnek.
Prezydent i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zostali też zapytani, dlaczego studenci muszą płacić 100 proc. opłat za korzystanie z możliwości mieszkania w akademiku, podczas gdy w wyniku wprowadzenia nauki zdalnej mieszkają w domach rodzinnych. Czarnek podkreślił, że w wielu wypadkach rektorzy obniżają płatności za korzystanie z akademików dla studentów – w tym część do 50 proc. Prezydent zaapelował, by rozważyć kwestię obniżenia opłat za akademiki.
Kiedy odchudzenie podstawy programowej? – Pracują nad tym zespołu ekspertów – odparł Czarnek. Przyznał, że w polskich szkołach „zbyt wiele chcemy nauczyć w zbyt krótkim czasie”
Internauci pytali też o pomoc psychologiczną w pandemii Minister Machałek przyznała, że na „taką pomoc psychologiczno-pedagogiczną, jakiej potrzebujemy, trzeba 3-4 mld zł”, chwilę wcześniej mówiła, że po raz pierwszy mamy zarezerwowany na ten cel 0,5 mld zł.
Poza prezydentem Dudą w kontekście zdalnego nauczania zaktywizowała się także w mediach społecznościowych jego żona Agata Duda. O zdalnym nauczaniu z perspektywy nauczyciela, wyzwaniach, przed jakimi staną wkrótce uczniowie najstarszych klas i szkole w małej miejscowości jako przyjaznym miejscu do pracy i nauki rozmawiała z dyrektor Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach Kossakach.
🎓 O zdalnym nauczaniu z perspektywy nauczyciela, wyzwaniach, przed jakimi staną wkrótce uczniowie najstarszych klas i szkole w małej miejscowości jako przyjaznym miejscu do pracy i nauki Pierwsza Dama rozmawiała z dyrektor szkoły w Rutkach Kossakach.
➡️ https://t.co/gMPXCWhDYU pic.twitter.com/HxofabxlVN
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) January 14, 2021
(JK, GN)
ZNP spotkał się z Michałem Dworczykiem. Mimo kłopotów ze szczepionkami pojawiła się nadzieja
Szczepienia i sytuacja w przedszkolach. ZNP spotyka się z Michałem Dworczykiem