Szczepienia i sytuacja w przedszkolach. ZNP spotyka się z Michałem Dworczykiem

Dziś o godzinie 13.00 rozpoczęło się spotkanie prezesa ZNP Sławomira Broniarza z Michałem Dworczykiem, ministrem odpowiedzialnym za program szczepień. Związek liczy na poważną rozmowę na temat umożliwienia nauczycielom zaszczepienia się w pierwszej kolejności oraz o wyjątkowo trudnej sytuacji nauczycieli wychowania przedszkolnego.

Jak poinformował dziś rano minister Dworczyk, w spotkaniu weźmie udział także wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski i doradca premiera ds. epidemicznych prof. Andrzej Horban. – Z ministrem Piontkowskim i prof. Horbanem spotkamy się z z prezesem Broniarzem – potwierdził Dworczyk.

Rozmowa o wcześniejszych szczepieniach nauczycieli i pracowników oświaty to trudny temat. – Mogę powiedzieć jedno: to sprawa bardzo często podnoszona przez radę medyczną przy premierze. Najbardziej narażoną grupą na hospitalizację, powikłania i utratę życia są seniorzy. Podejmując trudną decyzję dotyczące wyznaczenia poszczególnych grup do szczepień kierowaliśmy się ochroną najsłabszych i najbardziej potrzebujących – zapewnił minister.

– Wystąpiliśmy o to spotkanie w ubiegłym tygodniu. Chcemy na nim przede wszystkim usłyszeć od pana ministra o perspektywach dotyczących szczepień nauczycieli. Michał Dworczyk zapowiedział niedawno, że nauczyciele będą mogli się rejestrować do szczepień prawdopodobnie w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Rodzi się więc pytanie, czy można ten proces przyspieszyć. I chodzi nie tylko o rejestrację, ale przede wszystkim o same szczepienia – mówił w “Głosie” prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Szczepienia, edukacja hybrydowa, wsparcie dla nauczycieli. ZNP spotka się z Michałem Dworczykiem

– Chcielibyśmy też wiedzieć, czy minister Dworczyk jest w stanie wpłynąć na ministra edukacji Przemysława Czarnka, aby ten zracjonalizował swoje działania w kontekście organizacji edukacji hybrydowej, uprawnień dyrektora, organizacji opieki świetlicowej, a także wsparcia dla samorządów w kontekście sytuacji nauczycieli przedszkoli. Jest o czym rozmawiać – dodał prezes Związku.

Według ZNP, zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty w czasie epidemii koronawirusa poprzez możliwość zaszczepienia się:
* jest kluczowe dla zdrowia i życia pół miliona pedagogów, a także prawie 5 mln uczniów oraz ich rodzin i najbliższych,
* umożliwi powrót do kształcenia w formie stacjonarnej,
* jest szansą na uczenie w salach lekcyjnych i bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli, który jest najlepszy dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży,
* wpłynie korzystnie na sytuację rodziców uczniów wracających do szkół m.in. poprzez możliwość powrotu do pełnej aktywności zawodowej.

W piątek spotkanie z ministrem Dworczykiem. ZNP upomni się o szczepionki i nauczycieli przedszkoli

(PS, GN)