– Chciałbym powtórzyć badania przesiewowe, które były robione w klasach I-III wśród nauczycieli i zobaczyć, jaki będzie wynik tego badania – poinformował w radiu RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ewentualny powrót do szkół dzieci z klas IV-VIII i liceów jest możliwy po tych badaniach, ale nie wcześniej niż w marcu. W poniedziałek, 1 lutego, weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Zgodnie z nią do 14 lutego wydłużone zostało zdalne nauczanie dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego, centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów wczasów dziecięcych. Do 14 lutego zawieszone jest też nadal stacjonarne funkcjonowanie szkolnych schronisk młodzieżowych.
💬 Minister zdrowia @a_niedzielski w #RozmowaRMF o powrocie kolejnych dzieci do szkół: Z mojego punktu widzenia, nie wcześniej niż w marcu. (…) Może tydzień wcześniej
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) February 1, 2021
Funkcjonowanie szkół od 1 lutego. Ważne ❗️ informacje dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i rodziców
➡️https://t.co/E8Zs5Zg94A pic.twitter.com/vU745UI9S0— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 28, 2021
Nauka młodszych uczniów pozostaje bez zmian. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, którzy 18 stycznia wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, nadal będą uczyć się w tym trybie. Również w przedszkolach i placówkach wychowania przedszkolnego zajęcia, tak jak dotąd, będą obywały się stacjonarnie.
Jednocześnie zmienione zostają przepisy dotyczące organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły. Zgodnie z nowelą, dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić naukę zdalną na terenie szkoły uczniom, klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół średnich, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Takiego obowiązku od poniedziałku dyrektor nie ma wobec innych uczniów. W noweli zapisano, że w przypadku uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, którzy nie mają możliwości nauki zdalnej w miejscu zamieszkania, dyrektor szkoły może umożliwić tym uczniom realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły.
W nowelizacji zapisano też, że dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.
(JK, GN)
Co ze szkołami od 1 lutego? Szef MEiN: Przygotowujemy warianty, decyzje zakomunikuje premier