Mamy nadzieję, że przynajmniej uda się utrzymać to, że dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie – powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w radiu RMF FM. Dodał, że w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja w sprawie dalszej nauki w szkołach.
W ostatnich dniach z raportów epidemicznych Ministerstwa Zdrowia wynikało, że trend dotyczący przebiegu epidemii się zmienił. Minister zdrowia sugerował, że jeśli trend ten się nie odwróci, możliwe będzie zaostrzenie restrykcji.
Mamy 9 073 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1633), pomorskiego (807), warmińsko-mazurskiego (774), kujawsko-pomorskiego (762), śląskiego (725), wielkopolskiego (709), dolnośląskiego (544), podkarpackiego (487),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 18, 2021
O nauce zdalnej i stacjonarnej uczniów klas podstawowych i ponadgimnazjalnych mówił w RMF FM Dariusz Piontkowski. – W przyszłym tygodniu będzie decyzja, co dalej z nauką w szkołach, obecny stan obowiązuje do końca lutego – przekazał. – Mamy kilka możliwych wariantów, w zależności od tego, jak będzie rozwijała się epidemia. Mamy nadzieję, że przynajmniej uda się utrzymać to, że dzieci z klas I-III uczą się stacjonarnie – oznajmił.
Według Piontkowskiego jeżeli doszłoby do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń, decyzję ws. dalszego funkcjonowania szkół będzie podejmował premier z Radą Medyczną. – Nasze dane wskazują na to, że w tej chwili nie widać wzrostu liczby zakażeń w szkołach – ocenił wiceminister.
W trakcie rozmowy wiceszef MEiN odniósł się również m.in. do kwestii możliwości zdawania matury z religii. – Jest to postulat, który pojawia się od dłuższego czasu ze strony środowisk kościelnych. Gdyby wprowadzać jakiekolwiek zmiany na egzaminie maturalnym, to nie da się tego zrobić z miesiąca na miesiąc, tylko trwałoby to dwa, trzy lata. Skoro podstawę programową religii przygotowuje dzisiaj Kościół katolicki, to również byłoby to samo z egzaminem – oznajmił.
💬 Wiceminister MEiN @D_Piontkowski w #RozmowaRMF: Mamy nadzieję, że przynajmniej ten stan (nauka stacjonarna dzieci w klasach 1-3) uda się utrzymać
— RozmowaRMF (@Rozmowa_RMF) February 18, 2021
Pytany, czy wyznawcy prawosławia lub islamu mogliby zdawać religię na egzaminie maturalnym. – Na razie nie było takich wniosków ze strony innych związków religijnych. Gdy pojawią się, będziemy je rozpatrywali – powiedział.
(JK, GN)