W środę 17 marca rozpocznie się próbny egzamin ósmoklasisty. W ciągu kolejnych trzech dni ósmoklasiści wypełnią arkusz z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Egzamin można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie. Do egzaminu ósmoklasisty w maju zgłoszono 360 415 uczniów.
CKE zaleca, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, m.in. by rozpoczynały je o godzinie 9.00. Zgodnie z harmonogramem podanym przez CKE, 17 marca będzie próbny egzamin z języka polskiego. 18 marca będzie egzamin próbny z matematyki, a 19 marca – próbny egzamin z języka obcego nowożytnego.
✍️ Od dziś rozpoczynają się tzw. #egzaminy próbne, najpierw maturalne, a później ósmoklasisty. Potrwają one do 19 marca. #Egzaminpróbny jest dobrowolny dla ucznia, ma być formą sprawdzenia się przed wiosennymi egzaminami. Więcej ➡️ https://t.co/QLc2oigsJz #matura2021 @CKE_PL pic.twitter.com/QYnu4DvmiD
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 3, 2021
„Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów” – podkreślił Marcin Smolik, dyrektor CKE.
W związku z sytuacją epidemiczną próbne egzaminy ósmoklasisty odbędą się zgodnie ze specjalnymi wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Od 17 do 19 marca zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy diagnostyczne, tzw. próbne #egzaminy z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez @CKE_PL i okręgowe komisje egzaminacyjne❗️ Zachęcamy! Więcej w komunikacie ➡️ https://t.co/CC0UDTRGog #egzaminósmoklasisty pic.twitter.com/pRNDtbvubZ
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) February 17, 2021
Zapisano w nich m.in., że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, „bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19”. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Na egzamin nie może przyjść nikt, kto przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo kto jest na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi maseczką ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w całej szkole z wyjątkiem sal, gdzie odbywa się egzamin próbny, po zajęciu miejsc przez uczniów.
W wytycznych opisane zostały też szczegółowo procedury m.in. rozdawania arkuszy egzaminacyjnych, zbierania arkuszy wypełnionych przez uczniów. Opisano także procedury postępowania w razie podejrzenia zakażenia u ucznia lub nauczyciela.
Tymczasem do wtorku 16 marca trwają próbne egzaminy maturalne. W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi w maju ok. 270 tys. tegorocznych absolwentów techników i liceów oraz ok. 30 tys. absolwentów z poprzednich lat.
✍️ Trwa #egzaminpróbny maturalny. Od godz. 9:00 #egzamin z 👑 historii (poziom rozszerzony), a od 14:00 – 🔌 fizyka (poziom rozszerzony). Trzymamy kciuki! 💪 Materiały i arkusze dostępne na stronach MEiN ➡️ https://t.co/sheodxJmEs i @CKE_PL. #matura2021 pic.twitter.com/su2s8xDiAf
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 15, 2021
(JK, GN)
“Pan Tadeusz”, Żeromski i Leśmian. Wystartowały próbne matury 2021