Pożywne jedzenie we wczesnych latach życia jest podstawą rozwoju dziecka. Jednak 2 na 3 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat nie otrzymuje pożywnej diety, której potrzebują, aby dobrze rosnąć – wynika z raportu UNICEF „Fed to Fail? The crisis of children’s diets in early life”.
Dzieci poniżej 2. roku życia są najbardziej narażone na wszelkie formy niedożywienia – zahamowanie wzrostu, przyrostu masy ciała, niedobory mikroelementów oraz nadwagę i otyłość. UNICEF szacuje, że około 23 mln dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu ma mniej niż dwa lata.
Miliony dzieci na świecie nie mają pełnowartościowej diety tak jak dwuletnia Mariela z Gwatemali. Co można zrobić, aby zapewnić zróżnicowany posiłek #DlaKażdegoDziecka? Przeczytaj: https://t.co/bFyuYFNAcx pic.twitter.com/rg6U4ALWLx
— UNICEF Poland (@UNICEF_Poland) September 23, 2021
Autorzy raportu ostrzegają, że wzrost poziomu ubóstwa, nierówności, konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych związanych ze zmianami klimatu i wyzwania zdrowotne takie jak pandemia COVID-19, wpływają na obecny kryzys żywnościowy wśród najmłodszych. Po analizie sytuacji w 91 krajach, autorzy raportu stwierdzają, że tylko połowa dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy otrzymuje codziennie minimalną zalecaną liczbę posiłków.
– Niewystarczające spożycie składników odżywczych w pierwszych dwóch latach życia może nieodwracalnie zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi dziecka. Edukacja, perspektywy zawodowe i przyszłość najmłodszych są zagrożone. Od wielu lat postęp w dostarczaniu pożywnej i bezpiecznej żywności dla dzieci jest niewielki. Teraz, zakłócenia związane z pandemią COVID-19 mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, powiedziała Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.
Pandemia COVID-19 wpłynęła na sposób, w jaki rodziny karmią swoje dzieci. Na przykład badanie przeprowadzone w gospodarstwach domowych w Dżakarcie wykazało, że połowa rodzin została zmuszona do ograniczenia zakupów pełnowartościowej żywności. W rezultacie, w porównaniu do 2018 r., odsetek dzieci przyjmujących minimalną zalecaną liczbę różnorodnych produktów żywnościowych spadł o 1/3.
Children’s diets show no improvement over the past decade, and COVID-19 could make things much worse.
Read our new report, which sets out what governments must do now to make sure every child has access to nutritious food. #UNGAhttps://t.co/VzmcBcgN3C
— UNICEF (@UNICEF) September 22, 2021
Dzieci przez całe życie ponoszą konsekwencje złej diety i praktyk żywieniowych. Niewystarczające spożycie składników odżywczych znajdujących się w warzywach, owocach, jajach, rybach i mięsie, naraża dzieci na częstsze choroby, obniżoną odporność, wyzwania edukacyjne, a nawet śmierć.
– Dzieci nie mogą przetrwać ani rozwijać się tylko dzięki kaloriom. Łącząc siły z rządami państw, sektorem prywatnym, społeczeństwem obywatelskim, organizacjami humanitarnymi i rodzinami, możemy zmienić systemy żywnościowe. Zbliżający się szczyt ONZ dotyczący systemów żywnościowych będzie ważną okazją do przygotowania gruntu pod globalny system, który zaspokoi potrzeby wszystkich dzieci – powiedziała Henrietta Fore.
(JK, GN)
Fot: UNICEF
WHO i UNICEF zaapelowały, by szkoły w czasie pandemii były otwarte