W 17 krajach świata szkoły są całkowicie zamknięte od początku pandemii koronawirusa, a w 39 – częściowo. Należy jak najszybciej przywrócić ich funkcjonowanie – apeluje UNICEF w opublikowanym w czwartek raporcie. Wśród krajów, gdzie szkoły pozostają całkowicie zamknięte są Filipiny, Bangladesz, Wenezuela, Arabia Saudyjska, Panama i Kuwejt. Na Filipinach niektóre dzieci były zmuszone wchodzić na dachy, by uzyskać połączenie z siecią i móc uczyć się zdalnie.
Według raportu, od 18 miesięcy ponad 131 mln uczniów na świecie nie miało normalnych lekcji przez ponad trzy czwarte tego czasu. Najwięcej takich dzieci jest na Filipinach, gdzie rok szkolny formalnie zaczął się w tym tygodniu, ale kraj wciąż walczy z falą zakażeń SARS-CoV-2.
🏫 18 months of school closure
🎒 77 million students out of school globally
📚 Uneven access to remote learningAlong with education, children are also missing out on school-based nutritious meals and routine vaccinations. #ReopenSchools safelyhttps://t.co/mDleaC80Xy
— UNICEF South Asia (@UNICEFROSA) September 16, 2021
Autorzy raportu UNICEF zaznaczyli, że nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo, zaraz po pracownikach medycznych, przy szczepieniu przeciw Covid-19. Choć uczniowie są bezpieczniejsi w domach w trakcie pandemii, to edukacja zdalna stawia przed nimi wiele wyzwań związanych szczególnie z dostępem do komputerów i internetu.
Children’s futures cannot be put on hold.
After 18 months of education disruption due to COVID-19, getting students back in classrooms and providing the support they need to catch up is critical. #ReopenSchools pic.twitter.com/A1Qh1V1W5k
— UNICEF (@UNICEF) September 15, 2021
„Kryzys edukacyjny wciąż trwa, a za każdym dniem, w którym sale lekcyjne pozostają zamknięte pogłębia się” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore. „To kryzys, którego nie pozwolimy światu zignorować. W każdym społeczeństwie, wszędzie, szkoły muszą zacząć jak najszybciej ponownie działać” – zaapelowała. – Szkoły muszą być zamykane jako ostatnie i otwierane ponownie jako pierwsze. Musimy zacząć stawiać na pierwszym miejscu dobro każdego dziecka. Z wyjątkiem najbardziej ekstremalnych przypadków oznacza to powrót uczniów do klas – oceniła.
(JK, GN)
WHO i UNICEF zaapelowały, by szkoły w czasie pandemii były otwarte
UNICEF: Przez pandemię 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły