UNICEF: W 17 krajach szkoły są zamknięte od początku pandemii. Ponad 131 mln uczniów nie miało normalnych lekcji

W 17 krajach świata szkoły są całkowicie zamknięte od początku pandemii koronawirusa, a w 39 – częściowo. Należy jak najszybciej przywrócić ich funkcjonowanie – apeluje UNICEF w opublikowanym w czwartek raporcie. Wśród krajów, gdzie szkoły pozostają całkowicie zamknięte są Filipiny, Bangladesz, Wenezuela, Arabia Saudyjska, Panama i Kuwejt. Na Filipinach niektóre dzieci były zmuszone wchodzić na dachy, by uzyskać połączenie z siecią i móc uczyć się zdalnie.

Według raportu, od 18 miesięcy ponad 131 mln uczniów na świecie nie miało normalnych lekcji przez ponad trzy czwarte tego czasu. Najwięcej takich dzieci jest na Filipinach, gdzie rok szkolny formalnie zaczął się w tym tygodniu, ale kraj wciąż walczy z falą zakażeń SARS-CoV-2.

Autorzy raportu UNICEF zaznaczyli, że nauczyciele powinni mieć pierwszeństwo, zaraz po pracownikach medycznych, przy szczepieniu przeciw Covid-19. Choć uczniowie są bezpieczniejsi w domach w trakcie pandemii, to edukacja zdalna stawia przed nimi wiele wyzwań związanych szczególnie z dostępem do komputerów i internetu.

„Kryzys edukacyjny wciąż trwa, a za każdym dniem, w którym sale lekcyjne pozostają zamknięte pogłębia się” – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore.  „To kryzys, którego nie pozwolimy światu zignorować. W każdym społeczeństwie, wszędzie, szkoły muszą zacząć jak najszybciej ponownie działać” – zaapelowała. – Szkoły muszą być zamykane jako ostatnie i otwierane ponownie jako pierwsze. Musimy zacząć stawiać na pierwszym miejscu dobro każdego dziecka. Z wyjątkiem najbardziej ekstremalnych przypadków oznacza to powrót uczniów do klas – oceniła.

(JK, GN)

WHO i UNICEF zaapelowały, by szkoły w czasie pandemii były otwarte

UNICEF i MOP alarmują, że przez pandemię wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy. Jest ich aż 160 mln

UNICEF: Przez pandemię 168 mln dzieci na świecie od niemal roku ani razu nie poszło do szkoły