Nie jesteś zadowolony (a) z wyników matury? Oto, jak możesz się odwołać

Choć, jak wynika ze wstępnych wyników Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tegoroczny egzamin dojrzałości zdało ponad 80 proc. maturzystów, nie każdy jest zadowolony ze swojej oceny. Istnieje jednak sposób na weryfikację, czy egzaminator nie popełnił błędu podczas sprawdzania arkusza.

 

Przypomnijmy, że Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Są wstępne wyniki matur. Zdawalność w liceach wyniosła ponad 85 proc., w technikach ponad 70 proc.

Wielu maturzystów spodziewało się jednak wyższych wyników. Mogą oni dokonać wglądu do swojej pracy i wnioskować o jej weryfikację. Jak to zrobić?

Pierwszym etapem jest złożenie wniosku o wgląd do pracy. Należy to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego (tegoroczni maturzyści mają więc czas na złożenie takiego wniosku do 4 stycznia 2020 r.). Prośba powinna być skierowana do dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

W sytuacji kiedy zdający uzna, że jego praca maturalna została źle oceniona, może on złożyć wniosek o weryfikację sumy uzyskanych punktów. Termin na jego złożenie to zaledwie 2 dni od dokonania wglądu do pracy. Formularz wniosku dostępny jest na stronie każdej OKE i również można dostarczyć go osobiście, albo przesłać pocztą tradycyjną, elektroniczną lub faksem.

Od 2017 roku zdający niezgadzający się z oceną swojej pracy maturalnej, których wniosek o weryfikację sumy punktów został negatywnie rozpatrzony, mają możliwość odwołania się od jej wyników do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Rozstrzygnięcie Kolegium jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

(JK, GN)

Źródło: rp.pl