„My, młodzieżowi radni z polskich miast, miejscowości i gmin, będący reprezentantami głosu młodych Polek i Polaków, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec ustawy o zmianie ustawy – prawo oświatowe i niektórych innych ustaw, tzw. Lex Czarnek, przyjętej przez Sejm 9 lutego 2022 roku oraz apelujemy do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy o niezwłoczne zawetowanie tego haniebnego aktu” –czytamy m.in. apelu młodzieżowych rad miast i gmin z całej Polski.
Jak podkreślają sygnatariusze „w swojej obecnej formie wspomniana ustawa wprowadza bardzo szkodliwe zmiany do systemu zarządzania szkolnictwem w Polsce i będzie miała bardzo negatywny skutek nie tylko dla samej organizacji edukacji, ale również dla osób najbardziej zainteresowanych – polskiej młodzieży”
„Polskie szkoły, zamiast pozostać miejscem, gdzie uczniowie i uczennice mogą rozwijać swobodnie swoje zainteresowania, uzdolnienia, poznawać samego siebie oraz własne wartości – staną się miejscem codziennego strachu i wynikających z tego ograniczeń edukacyjnych, pozbawionym wolności oraz możliwości wyboru, wykorzystywanym przez władze centralne jedynie do indoktrynacji młodego pokolenia i wychowaniu go w duchu wartości, które wyznaje partia rządząca” – podkreślono.
Młodzieżowe Rady z całej Polski apelują do Prezydenta @AndrzejDuda o zawetowanie projektu ustawy #LexCzarnek. Apel podpisało ponad 20 młodzieżowych rad miast i gmin z całej Polski.
Apel i prośba o spotkanie z młodzieżą trafiły do @prezydentpl pic.twitter.com/zEl98i8hNl
— Renata Kaznowska (@RKaznowska) February 16, 2022
„My, młodzież jako najbardziej skrzywdzona przez ten projekt część społeczeństwa, nie możemy się na to zgodzić. Szkoła powinna być miejscem spokojnej nauki, współpracy z wartościowymi podmiotami, odgrodzonym od politycznych działalności czy to partii rządzącej, czy jakiejkolwiek innej. Miejsce to, jego atmosferę, to jakie wartości są w danej szkole przekazywane – powinni tworzyć uczniowie, rodzice, nauczyciele – ludzie najbardziej w jej życie zaangażowani” – wskazano.
Jak przekonują autorzy apelu jeśli ustawa, „Lex Czarnek” wejdzie w życie – rola samorządów jako organów prowadzących zostanie zmarginalizowana, wpływ na życie danej szkoły zostanie odebrany młodym ludziom, rodzicom oraz nauczycielom – a przekazany kuratorom, którzy na polecenie władzy będą mogli zablokować każdą organizację, każdy projekt, który uznają za niezgodny ze swoimi wartościami.
„Pokładamy ogromne nadzieje w mocy Prezydenta RP, który może zapobiec zniszczeniu Polskiej edukacji przez ten diaboliczny projekt ustawy, który wymierzony jest centralnie w przyszłość młodzieży, a jego uwarunkowanie jest wyłącznie polityczne i nie ma na celu ulepszenia polskiego systemu oświaty. Jesteśmy gotowi spotkać się z Panem Prezydentem i przedstawić mu wszystkie nasze argumenty na rzecz zawetowania tej ustawy” – napisano w apelu.
(JK, GN)
„Prezydent nie podjął jeszcze decyzji”. Delegacja Wolnej Szkoły spotkała się z minister Bogną Janke
“Polonez sprzeciwu wobec lex Czarnek”. Kilkadziesiąt par zatańczyło przed Pałacem Prezydenckim