„Polonez sprzeciwu wobec lex Czarnek”. Kilkadziesiąt par zatańczyło przed Pałacem Prezydenckim

„My – młode pokolenie, uczniowie i uczennice, nie zostaliśmy wysłuchani. Projekt Ministra Czarnka uderza w polską szkołę, wprowadza polityczny nadzór kuratora i ogranicza oddolne inicjatywy uczniowskie. Możemy mieć różne poglądy i wartości, ale wszyscy chcemy czuć się w szkole bezpiecznie” – apelują młodzi ludzie, którzy w niedzielę wieczorem zgromadzili się przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie i odtańczyli poloneza. Wcześniej zapraszali na wydarzenie prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Para prezydencka nie przyjęła jednak zaproszenia.

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie protestowano przeciwko „politycznemu nadzorowi” nad szkołami w Polsce. Takie będą skutki wejścia w życie ustawy „lex Czarnek”. Nowelizacja prawa oświatowego została w środę 9 lutego przegłosowana przez Sejm. O dalszych losach ustawy zadecyduje prezydent Andrzej Duda. Jak podkreśla inicjatywa Wolna Szkoła, to ostatni moment, by próbować powstrzymać wejście w życie nowych przepisów.

W związku z tym przed Pałacem Prezydenckim odbył się happening „Polonez sprzeciwu wobec lex Czarnek”. Kilkadziesiąt par zatańczyło na Krakowskim Przedmieściu, apelując do Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę.

– To jest już tak naprawdę ostatni gwizdek. Jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, ona będzie faktycznie szła dalej, to niestety utracimy jakąkolwiek wolność szkoły, będziemy mieli partyjne interesy w szkole, a nie jakiekolwiek dobro uczniów – mówił Franciszek Broda, jeden z uczestników happeningu, a prywatnie siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego.

Demonstracje przeciwko lex Czarnek odbyły się także w innych miastach. Happeningi miały formułę „Zebrań z rodzicami”. Podczas zgromadzeń podejmowano uchwały domagające się od Prezydenta zawetowania ustawy. Relacje z wydarzeń zamieścił Protest z Wykrzyknikiem.

(JK, GN)

Fot: Wolna Szkoła

Apele do prezydenta, by zawetował lex Czarnek. Uczniowie i uczennice: Możemy pożegnać się z inicjatywami pozaszkolnymi

„Jestem rodzicem i jestem przeciwko lex Czarnek”, „Chcemy weta”. Rodzice i nauczyciele nie składają broni