Rodzice, nauczyciele i opozycja nie składają broni po odrzuceniu przez Sejm weta Senatu do lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która przyznaje kuratorom bezpośrednią kontrolę nad szkołami i dyrektorami oraz ogranicza prawa rodziców w wyborze zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. W sieci pojawiają się kolejne petycje do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy, a rodzice i dziadkowie kontynuują w mediach społecznościowych akcję, w której manifestują swój sprzeciw wobec ustawy.
Głosowanie nad lex Czarnek zaskoczyło w środę posłów. Początkowo punkt ten nie był przewidziany w porządku dziennym obrad Sejmu. „Dziś o 15:16 otrzymaliśmy pismo podpisane przez Elżbietę Witek, że sprawozdanie i głosowanie o uchwale Senatu w sprawie lex Czarnek odbędą się na posiedzeniu 23-24 lutego. O 16:38 poddano uchwałę pod głosowanie” – napisał na Twitterze Michał Szczerba (KO).
Dziś o 15:16 otrzymaliśmy pismo podpisane przez @elzbietawitek, że sprawozdanie i głosowanie o uchwale Senatu w sprawie #LexCzarnek (druki nr 1991 i 1993) odbędą się na posiedzeniu 23-24 lutego. O 16:38 poddano uchwałę pod głosowanie. Jak można tak oszukiwać posłanki i posłów? pic.twitter.com/uH5S3jC6JD
— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) February 9, 2022
Na dodatek lex Czarnek, przeciwko któremu protestował ZNP wraz z dziesiątkami innych organizacji pozarządowych wrzucono do porządku obrad chwilę przed debatą nad obywatelskim projektem ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”, pod którym Związek zebrał 250 tys. podpisów.
💬 Poparcie ustawy, która betonuje polską szkołę, a w gabinecie dyrektora ma posadzić usłużnego względem ministra i kuratora człowieka, zamiast dyrektora z prawdziwego zdarzenia, to wstyd i hańba dla każdego kto podniósł za nią rękę.#LexCzarnek
📍 https://t.co/UxLic7CUIr pic.twitter.com/5kGRkI9bvn
— Lewica (@__Lewica) February 9, 2022
Środowisko oświatowe nie składa jednak broni. Grupa na Facebooku „Jestem rodzicem i jestem przeciwko „lex Czarnek” liczy już prawie 8 tysięcy osób. Nie tylko rodzice, ale i dziadkowie oraz babcie publikują swoje zdjęcia i wyrażają sprzeciw wobec zmian w prawie oświatowym, wbrew temu co o ustawie mówi sam szef MEiN.
Dziękuję Państwu Posłom za ostateczne przyjęcie przepisów wzmacniających prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, odpolityczniających szkoły i zapewniających ochronę dzieci przed demoralizacją. #RodzicDecyduje pic.twitter.com/20vkumvMry
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) February 9, 2022
Chodźcie! Pokażmy jak bardzo pan Czarnek się myli! #wolnaszkoła #stoplexCzarnek #LexCzarnek https://t.co/FiukMokVKY pic.twitter.com/Feq8DJ2g1s
— Domi Czyta (@DCzyta) February 9, 2022
Przypomnijmy, że w wyniku kontroli poselskich w kuratoriach okazało się, że problem skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach jest marginalny. W skali całego kraju, w ciągu ostatnich sześciu lat, rodzice złożyli raptem kilkadziesiąt takich skarg.
Zaapeluj do Prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy Lex Czarnek. Uruchomiliśmy narzędzie, dzięki któremu możesz powiedzieć Andrzejowi Dudzie, że #ChcemyWeta.
Maila do Prezydenta wyślesz tutaj: https://t.co/6zkc2G9NxZ#CzarnekOut #LexCzarnek #WolnaSzkoła pic.twitter.com/u0lgIG11ab
— Akcja Demokracja (@AkcjaDemokracja) February 9, 2022
Zachęcam do podpisania petycji przeciwko #lexCZarnek. Przyjęcie tego, złego prawa, wpuści do szkół strach… Nie ma to naszej zgody! Tylko #wolnaszkoła wykształci wolnych ludzi!
Petycja➡️ https://t.co/ls9h4Vpca4 https://t.co/3sIO7iIziH
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) February 2, 2022
Akcja Demokracja utworzyła apel do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ws. lex Czarnek. Podobnych inicjatyw jest coraz więcej. Opozycja liczy na to, że Agata Kornhauser-Duda żona prezydenta, z zawodu nauczycielka, przekona męża do weta. Podczas spotkania z posłankami opozycji miała być przeciwna wejściu w życie tej ustawy. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji ws. nowelizacji Prawa oświatowego.
(JK, GN)