„Jestem rodzicem i jestem przeciwko lex Czarnek”, „Chcemy weta”. Rodzice i nauczyciele nie składają broni

Rodzice, nauczyciele i opozycja nie składają broni po odrzuceniu przez Sejm weta Senatu do lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, która przyznaje kuratorom bezpośrednią kontrolę nad szkołami i dyrektorami oraz ogranicza prawa rodziców w wyborze zajęć dodatkowych dla swoich dzieci. W sieci pojawiają się kolejne petycje do prezydenta Dudy o zawetowanie ustawy, a rodzice i dziadkowie kontynuują w mediach społecznościowych akcję, w której manifestują swój sprzeciw wobec ustawy.

Głosowanie nad lex Czarnek zaskoczyło w środę posłów. Początkowo punkt ten nie był przewidziany w porządku dziennym obrad Sejmu. „Dziś o 15:16 otrzymaliśmy pismo podpisane przez Elżbietę Witek, że sprawozdanie i głosowanie o uchwale Senatu w sprawie lex Czarnek odbędą się na posiedzeniu 23-24 lutego. O 16:38 poddano uchwałę pod głosowanie” – napisał na Twitterze Michał Szczerba (KO).

Na dodatek lex Czarnek, przeciwko któremu protestował ZNP wraz z dziesiątkami innych organizacji pozarządowych wrzucono do porządku obrad chwilę przed debatą nad obywatelskim projektem  ZNP „Godne płace i wysoki prestiż  nauczycieli”, pod którym Związek zebrał 250 tys. podpisów.

Środowisko oświatowe nie składa jednak broni. Grupa na Facebooku „Jestem rodzicem i jestem przeciwko „lex Czarnek” liczy już prawie 8 tysięcy osób. Nie tylko rodzice, ale i dziadkowie oraz babcie publikują swoje zdjęcia i wyrażają sprzeciw wobec zmian w prawie oświatowym, wbrew temu co o ustawie mówi sam szef MEiN.

Przypomnijmy, że w wyniku kontroli poselskich w kuratoriach okazało się, że problem skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach jest marginalny. W skali całego kraju, w ciągu ostatnich sześciu lat, rodzice złożyli raptem kilkadziesiąt takich skarg.

Akcja Demokracja utworzyła apel do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ws. lex Czarnek. Podobnych inicjatyw jest coraz więcej. Opozycja liczy na to, że Agata Kornhauser-Duda żona prezydenta, z zawodu nauczycielka, przekona męża do weta. Podczas spotkania z posłankami opozycji miała być przeciwna wejściu w życie tej ustawy. Prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji ws. nowelizacji Prawa oświatowego.

(JK, GN)

Sejm zagłosował nad lex Czarnek. Ustawa w rękach prezydenta

„Rodzice przeciwko Lex Czarnek”. Apel do posłów i prezydenta ws. odrzucenia zmian w prawie oświatowym

Lex Czarnek. Opozycja kontroluje kuratoria. „Skargi rodziców na organizacje pozarządowe mają charakter marginalny”

Po spotkaniu opozycji z pierwszą damą ws. lex Czarnek. „Gdyby miała możliwość decydowania ustawa nie weszłaby w życie”