Po spotkaniu opozycji z pierwszą damą ws. lex Czarnek. „Gdyby miała możliwość decydowania ustawa nie weszłaby w życie”

W poniedziałek odbyło się spotkanie posłanek opozycji z Agatą Kornhauser-Dudą. Kinga Gajewska, Barbara Nowacka, Krystyna Szumilas i Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej poprosiły o rozmowę z pierwszą damą ws. „lex Czarnek” i zostały zaproszone do Pałacu Prezydenckiego. – Pierwsza dama wyraziła się dosyć jasno co uważa. Obiecała, że będzie rozmawiała z prezydentem – relacjonowała Gajewska. – Gdyby miała możliwość decydowania, ustawa nie weszłaby w życie – dodała Lubnauer.

Spotkanie rozpoczęło się w południe i trwało około półtorej godziny.  Kinga Gajewska napisała na Twitterze, że Agata Kornhauser-Duda podziela obawy opozycji dot. „lex Czarnek”.

Po zakończeniu spotkania w Pałacu Prezydenckim, posłanki zorganizowały briefing prasowy. – Pierwsza dama podzieliła nasze obawy co do zapisów tzw. „lex Czarnek”. Przede w trzech przypadkach, czyli zwalniania dyrektora bez wypowiedzenia, wzrost kompetencji kuratorów oświaty, jeśli chodzi o wpuszczanie organizacji pozarządowych do szkół i jeśli chodzi o zapisy dot. inwigilowania nauczycieli – mówiła Kinga Gajewska.

 – Jako była nauczycielka wyraziła się dosyć jasno co uważa o ustawie. Obiecała nam, że po pierwsze będzie rozmawiała z prezydentem, ze swoim mężem, przedstawi argumenty, które zaprezentowałyśmy. Obiecała nam również to, że postara się być również na spotkaniu z ministrem Czarnkiem i prezydentem Andrzejem Dudą –  relacjonowała dalej posłanka.

– To było dobre, merytoryczne spotkanie – uważa Barbara Nowacka. – Jesteśmy wdzięczne pani prezydentowej Agacie Kornhauser-Dudzie, że przyszła na spotkanie doskonale znając zapisy ustawy i rozumiejąc problemy szkoły – dodawała.

Posłanki przekazały prezydentowej poprawkę która zmienia przepisy „lex Czarnek” w taki sposób, że dyrektor szkoły ma obowiązek przekazać rodzicom wszystkie informacje o programie zajęć, a rodzice w szkole przed rozpoczęciem zajęć podpisują deklarację o uczestnictwie swojego dziecka.

Sprawę spotkania komentował w poniedziałek rano minister edukacji Przemysław Czarnek. W radiowej Jedynce stwierdził, że „cieszy się, że ustawa ma takie zainteresowanie konsultacjami”.

– Pani profesor Agata Kornhauser-Duda to jest nauczycielka języka niemieckiego w jednym z renomowanych liceów krakowskich, dziś oczywiście poza zawodem z racji tego, że jest pierwszą damą, ale to była szanowaną nauczycielką doskonale znającą realia szkoły. Pani prezydentowa, pani profesor nie jest urzędnikiem państwowym, może zapraszać na spotkania kogo chce. Jeśli została poproszona przez grupę posłów o spotkanie i odpowiedziała pozytywnie, to się spotka z paniami posłami i będą sobie dyskutować na ten temat. Ja nie mam nic przeciwko, wręcz przeciwnie – powiedział Czarnek.

Zwrócił też uwagę, że sam miał się spotkać z prezydentem Dudą ws. nowelizacji Prawa oświatowego dwa tygodnie temu, ale spotkanie nie doszło do skutku w związku z zachorowaniem Andrzeja Dudy na COVID-19. Dodał też, że jego rozmowa z głową państwa jest zaplanowana na ten tydzień.

(JK, GN)

Fot: Kinga Gajewska/Twitter

ZNP zaapelował do Senatu o odrzucenie lex Czarnek. Zwrócił się też do prezydenta z prośbą o spotkanie w sprawie tej ustawy

Senackie komisje za odrzuceniem lex Czarnek. Senatorowie chcą się kierować opinią ZNP na temat tej ustawy

Sejm uchwalił lex Czarnek. To smutny dzień dla dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów…