20 listopada będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w niedzielę, jednak jak przekonuje UNICEF nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w poniedziałek – 21 listopada. W tym roku ten wyjątkowy dzień będzie upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. „Konwencja o prawach dziecka” ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju.

W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy ważny przekaz – UNICEF chce zwrócić uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji oraz przeciwdziałać dyskryminacji.

„Dodatkowo tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zbiegają się terminem z wielkim świętem sportu – Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Zachęcamy do wykorzystania aktywności sportowych w planowaniu obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji. Sport wspaniale łączy ludzi, a w walce o dobro dzieci na świecie jest tylko jedna drużyna – >>drużyna praw dziecka!<<” – podkreśla UNICEF.

 

– W tym roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy pod znakiem inkluzywności, równości i tolerancji. To wartości, które UNICEF stara się promować na całym świecie i które powinny dotyczyć każdego dziecka. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych darczyńców, partnerów, Ambasadorów Dobrej Woli, ale także przyjaciół i sympatyków. To dzięki nim możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i każdego dnia skutecznie walczyć o ich prawa – powiedziała Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Ze względu na wojnę w Ukrainie, kwestia wspierania dzieci bez względu na to, skąd pochodzą, ma w tym roku szczególny wydźwięk dla UNICEF w Polsce.

„Polska udzieliła kluczowego, historycznego wsparcia dla UNICEF i praw dziecka, dzięki pomysłodawcy organizacji, Ludwikowi Rajchmanowi i poprzez zainicjowanie procesu opracowania Konwencji o prawach dziecka w 1979 roku” – przypomniał Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce.

„Nie jest więc zaskoczeniem, że zarówno Polacy, jak i władze w kraju z otwartymi sercami i ramionami wspierają dzieci-uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Polską, aby zapewnić, że wszystkie dzieci, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące, mogą korzystać ze swoich podstawowych praw zapisanych w Konwencji o prawach dziecka. Jesteśmy także bardzo szczęśliwi, że razem z naszymi kolegami z Polskiego Komitetu Narodowego możemy świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – podkreślił.

W tym roku UNICEF Polska po kolejny raz kolejny zaprosił do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka placówki edukacyjne z całej Polski. Udział w obchodach zadeklarowało już ponad 2000 szkół i przedszkoli. We wszystkich placówkach, które zgłosiły się do naszej akcji, obędą się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce praw dziecka.

„Dla nauczycieli udostępniliśmy, specjalnie przygotowany, bogaty pakiet materiałów dydaktycznych. Szkoły i przedszkola mogą też okazać solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie tymi których prawa nie są respektowane, poprzez udział zaproponowanych przez nas w wydarzeniach specjalnych: grach, zabawach, malowaniu murali czy niebieskich marszach” – podaje UNICEF.

Tymczasem w Fundacji Orange rusza ekspercki monitoring praw i podmiotowości dziecka w środowisku cyfrowym. „Każde dziecko ma prawo do szacunku i poczucia bezpieczeństwa – także w środowisku cyfrowym. Ważne jest, by wiedzieć, na ile te prawa są respektowane, a co może zagrażać ich realizacji. Fundacja Orange wraz z ekspertkami i ekspertami z dziedziny edukacji i nauk społecznych rozpoczyna monitorowanie poszanowania podmiotowości dziecka w sieci” – czytamy w komunikacie.

– Data rozpoczęcia naszych prac nie jest przypadkowa, startujemy na chwilę przed Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka, a celem analizy jest też edukowanie na temat tych praw. Ich realizacja leży w najlepiej pojętym interesie społecznym i jest przede wszystkim powinnością dorosłych. – mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Opracowanie będzie publikowane co roku (pierwsze w okolicach Dnia Dziecka 2023) i przygotowane na bazie dostępnych materiałów, a także obserwacji i opinii ekspertów i ekspertek, ma mieć charakter popularyzatorski.

(GN)

UNICEF alarmuje, że dwie trzecie wszystkich 10-latków ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. „Musimy wspierać nauczycieli”

UNICEF: 5,5 mln dzieci w Ukrainie nie chodzi do szkoły