Badanie. Nauczyciele najbardziej otwarci na zmianę pracy. Czy kogoś to dziwi?

Aż 50 proc. kadry zatrudnionej w sektorze edukacji deklaruje, że zmieniłoby miejsce pracy, bądź w ogóle branżę, gdyby w nowym miejscu zaoferowano im inny niż dotychczas system pracy. Tak wynika z danych przygotowanych przez firmy Kodilla.com i Randstad Polska zajmujące się doradztwem personalnym i rynkiem pracy. Drugim sektorem – według badania– w którym pracownicy najczęściej zmieniają pracę z powodu systemu jest administracja publiczna (44 proc. ankietowanych.). Na trzecim miejscu znaleźli się pracownicy branży IT, w której atrakcyjny tryb pracy jest jednym z kluczowych argumentów przy wyborze pracodawcy.

Na czele branż, które są najbardziej otwarte na zmianę pracy ze względu na dotychczasowy, nieelastyczny system, jest edukacja. Aż 50% kadry edukacyjnej w Polsce zmieniłoby miejsce pracy, bądź w ogóle branżę, gdyby w nowym miejscu zaoferowano im inny niż dotychczas system – potwierdza Magdalena Rogóż z Kodilli

Jak mówi ekspertka, nauczyciele to jedna z tych grup zawodowych, która najczęściej zgłasza chęć przekwalifikowania się.

– Głównym motywatorem jest nie tylko chęć podniesienia zarobków, ale przede wszystkim zmiany stylu życia. Obowiązki nauczyciela nie kończą się bowiem w momencie ostatniego dzwonka. “Po pracy” muszą poświęcić jeszcze czas na przygotowanie kolejnych zajęć, ocenianie zadań domowych czy sprawdzianów. Nie mówiąc już o tym, że osoby wykonujące ten zawód same zauważają, że system ma dużo braków, a już na pewno nie idzie z duchem czasu, co najlepiej pokazało nauczanie zdalne w trakcie pandemii – komentuje Magdalena Rogóż.

Edukacja to sektor, w którym według badania tylko 11% zatrudnionych pracuje w systemie zadaniowym lub 13% w systemie zmianowym. Zaraz za edukacją jest administracja publiczna (44%). W tym sektorze aż 70% pracowników wypełnia swoje obowiązki w systemie stałym, codziennie w tych samych godzinach. Tylko 11% ma system zmianowy lub zadaniowy (również 11%).

Poziom satysfakcji z aktualnego systemu pracy jest najwyższy wśród pracowników IT. Zdecydowane zadowolenie częściej wyrażają jedynie pracownicy z sektora finansów i ubezpieczeń, ale w tej grupie ogólny odsetek pozytywnych ocen jest niższy niż w przypadku pracowników IT.

Badanie Randstad Polska przeprowadzono w trzecim kwartale 2022 r. na grupie 1000 osób (osoby aktywne zawodowo w wieku 18-64 lata, grupa reprezentatywna pod względem struktury demograficznej polskich pracowników) i zostały opracowane przed Kodilla.com.

Więcej na temat badania tutaj

(JK, GN)

Badanie: Aż 61 proc. respondentów uważa, że zawód nauczyciela nie jest właściwie szanowany i doceniany w Polsce