45 lat temu zmarł Aleksander Kamiński, autor „Kamieni na szaniec”, członek ZNP

45 lat temu, 15 marca 1978 r., zmarł Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki „Kamienie na szaniec”, opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków – „Alka”, „Zośki” i „Rudego”. Kamiński angażował się aktywnie w działalność organizacji pedagogicznych, m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Komitetu Nauk Pedagogicznych i Psychologicznych PAN.

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. 2 lata później wyjechał wraz z rodzicami do Kijowa. W 1915 r. musiał zrezygnować z nauki by podjąć się pracy gońca w banku. Ku takiemu rozwiązaniu popchnęła go śmierć ojca i chęć pomocy matce. To właśnie w Ukrainie Aleksander spędził dzieciństwo i pierwsze młodzieńcze lata.

Podczas okupacji członek ścisłego kierownictwa „Pasieki” – Kwatery Głównej Szarych Szeregów. Był inicjatorem, organizatorem i głównym redaktorem „Biuletynu Informacyjnego”, który stał się centralnym organem prasowym ZWZ-AK i najważniejszym pismem konspiracyjnym w okupowanej Polsce (nakład 47 tys. egzemplarzy). Kierował także Biurem Informacji i Propagandy (BiP) Komendy Okręgu Warszawa Miasto ZWZ, a potem AK. Działał też w kontrwywiadzie Oddziału II ZWZ-AK w latach 1941-1944.

Kamiński był komendantem głównym i założycielem Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” (od 1940 r.). To z jej działaniami kojarzone są słynne wizerunki tzw. kotwic Polski Walczącej, malowane na murach okupowanej Warszawy.

Jego „Kamienie na szaniec”, wydane w 1943 r., stały się jedną z najpoczytniejszych książek okupacyjnych obok „Dywizjonu 303” Antoniego Fiedlera i po dziś dzień są lekturą szkolną. Za swe zasługi Kamiński otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (25 lipca 1944 r.), Krzyż Walecznych oraz pośmiertnie Medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (1991 r.).

Zmarł 15 marca 1978 r. Pochowany został na Powązkach Wojskowych w Warszawie, w kwaterze Szarych Szeregów – tam, gdzie spoczęli również bohaterowie „Kamieni na szaniec”: Zośka, Alek i Rudy. Patronuje licznym drużynom harcerskim, szkołom i ulicom.

Więcej na portalu dzieje.pl

(GN)

Fot: Wikipedia (Tablica na budynku przy ul. Aleksandra Kamińskiego 30 w Łodzi)

Walczyliśmy o sprawę najwyższą. Smulikowscy, Bytnarowa, Kamiński i inni – członkowie ZNP i ich rodziny w Powstaniu

99 lat temu urodził się Jan Bytnar „Rudy”. Jego rodzice byli nauczycielami, zasłużonymi działaczami Związku